Güzellik

Beyaz Saçları Koparmak Daha Fazla Beyazlaşmaya Yol Açar mı?

Kilitlerinizde ilk griyi yakaladığınızda tepkiniz ne oldu? Olmasına izin mi vereceksin yoksa ilk bakışta onu kökünden sökmek isteyecek misin?

Hepimiz, bir beyaz saçı koparmanın daha fazla beyaz saça neden olacağına dair eski eşlerin hikayesini duyduk! Ama bunda herhangi bir gerçeklik payı var mı? Saçınızın nasıl beyazlaştığını ve beyaz saçı başınızdan çekerseniz ne olacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

blank

Önemli Noktalar:

Beyaz Saçları Yolmak Daha Çok Uzamayı Sağlar mı?

Bu sorunun tek kelimelik cevabı “hayır” dır! Beyaz saçları koparmak size daha fazla beyaz saç vermez. Saç tellerinizin her biri tek bir saç folikülünden çıkar. Yani beyaz saçı çekerseniz, yerine sadece bir saç çıkabilir ve muhtemelen o da beyaz olacaktır. Son derece nadir durumlarda, yeni çıkan saç, öncekinden daha koyu veya daha parlak olabilir.

Saçların grileşmesi yaşlanma, genetik, makyaj ve stres gibi birçok faktörden kaynaklanır. Bu yüzden, koparsanız da koparmasanız da saçınız gri renge dönmeye başladığında, rengini kaybetmeye başlayan başka saçlar da olabilir. Yani, size yolumun daha fazla beyaz saç getirmiş gibi görünmesine rağmen, durum kesinlikle bu değildir.

Ek olarak, beyaz saç, doğal renkli saçınızdan biraz daha kalın olma eğilimindedir, bu da yeni beyaz saç telini saçınızın geri kalanından daha belirgin hale getirir. Bunun nedeni beyaz saçın saç köklerinin etrafındaki yağ salgısının azalmasıdır.

Saçınız Nasıl Griye Dönüyor?

Saç folikülü, saçınızın kökünde bulunan ve kafa derinize gömülü olan ampul benzeri bir yapıdır. Bu folikülden saçınız uzar ve saç köklerinin etrafındaki melanositler melanin üretir. Melanin, saçınıza doğal rengini veren pigmenttir.

Melanin üretimi azaldığında yaşlanma, stres vb. Etkenlerden dolayı saçlarınız doğal pigmentasyonunu kaybeder ve grileşir. [1] Pigment üreten hücreler olan melanositler, yaşlanmaya bağlı olarak saç köklerinden uzaklaşabilir. Oksidatif stres nedeniyle üretilen serbest radikaller, kafa derinizdeki hücrelere de zarar verebilir ve erken grileşmeye neden olabilir. [2]

gri saç üzerinden yaşlanma sürecini gösteren

Beyaz Saçı Kopardıktan Sonra Saç Köküne Ne Olur?

Bir kıl aldığınızda saç kökü travmatize olur. Fakat yavaş yavaş iyileşir ve folikülden yeni bir saç teli çıkar. Fakat aynı noktadan tekrar tekrar koparmaya devam ederseniz, saç kökü eninde sonunda zarar görür. Folikül çevresindeki hücreler ölecek ve folikül tamamen küçülecektir. Yani o noktada yeni saçlar almayacaksınız ve saç derinizde kel bir yama oluşmasına neden olacak.

Bu yüzden bir dahaki sefere beyaz bir saç gördüğünüzde ve ondan kurtulma dürtüsüne karşı koyamadığınızda, koparmak yerine bir makasla dikkatlice kesin. Veya örtmek için saç rengini kullanmak gibi başka yollara başvurabilirsiniz.

Beyaz Saç Yolumunun Yan Etkileri

Uzmanların kararı, size iyi gelmediği için beyaz saçlarınızı toplamayın, ancak kesinlikle aşağıdaki gibi bazı istenmeyen etkilere neden olabilir:

1. Saç derinize hasar

Bu beyaz saçı tekrar tekrar yolmak kafa derinizdeki hücrelere zarar verir ve yara izi ve hatta enfeksiyona neden olabilir.

2. Saçınızın incelmesi

Aynı noktada koparmaya devam ederseniz, saç kökleri küçülür veya ölür. Yani o noktada yeni saç olmayacak ve sonuçta saçınızın incelmesine yol açacaktır. Hangisini tercih edersiniz, birkaç gri saç mı yoksa daha az saç mı?

3. Saç dokusunu değiştirmek

Yolmak, saçınızın doğal dokusunu değiştirebilir. Topladıktan sonra uzayan yeni saç tel gibi ve kaba olabilir.

Kel olmadığını gösteren resim sadece koparıyor

Saçın Erken Grileşmesini Önlemek İçin İpuçları

Grileşme geri dönüşü olmayan bir süreçtir. Böylece doğal rengini kaybetmiş saçlar normal renklerine geri dönemez. Ancak belirli erken grileşme biçimlerini önlemek için kesinlikle bazı adımlar atabilirsiniz.

1. Besin Takviyeleri

Saçınızın erken grileşmesinden B12, B6 vitamini, D vitamini ve E vitamini gibi bazı vitaminlerin eksiklikleri sorumlu olabilir. [3]. Ayrıca, düşük demir seviyeleri ve iyi kolesterol HDL-C’nin erken grileşme ile ilişkili olduğu görülmektedir.

Bu nedenle, 30 yaşın altındaysanız ve grileri fark etmeye başladıysanız, erken beyazlamayı önlemek için doktorunuza danışmak ve besin takviyeleri almaya başlamak iyi bir fikir olabilir.

2. Psikolojik Stresden Kaçının

Zihinsel stres, erken grileşmeye katkıda bulunan önemli bir faktör olabilir. Hayat eğri toplar fırlatacak ve onlardan tamamen kaçamayabilirsiniz. Ancak, zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için geceleri yeterince uyumak ve her gün birkaç dakika meditasyon yapmak gibi kesinlikle biraz kişisel bakım yapabilirsiniz.

3. Saçınızı Dış Etkenlerden Koruyun

Güneş ışığı ve kirlilik gibi dış faktörler saçınızın yaşlanmasını hızlandırarak renginin daha hızlı gevşemesine neden olabilir. Değerli saçlarınızın rengini kaybetmesini önlemek için dışarıdayken bir atkı veya şapka giyin.

4. Sert Kimyasallardan Kaçının

Şampuanlarınızdaki ve saç boyalarınızdaki ftalatlar, amonyak, hidrojen peroksit gibi bazı kimyasallar saçınızın pigmentlerini kaybetmesinin suçlusu olabilir. Bir saç ürünü seçmeden önce dikkatlice düşünün ve SkinKraft gibi sert kimyasalları kullanmaktan kaçınan markaları seçin.

5. Sigarayı Bırakın

Bilimsel araştırmalar, sigarayı hem saç dökülmesi hem de saçın erken beyazlaması ile ilişkilendirmiştir. [4]. Bu nedenle, kilitlerinizin rengini kaybetmesini istemiyorsanız, bu nefesleri atmanız iyi bir fikirdir.

Sarma

Beyaz saç, ilerleyen yaşla birlikte kaçınılmazdır. Kafanızdan beyaz saç koparmak daha fazla beyaz saç ortaya çıkarmaz. Yine de kafa derinize zarar vermekten kaçınmak için tacınızdaki saçları toplamamalısınız. Grilerinizi zarafetle göstermeyi veya eğlenmek için örtmeyi seçerseniz tamamen size kalmış. Ama kendinizi daha az hissetmenize izin vermeyin.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu