Anne ve Çocuk

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tanımlamak İçin Hızlı Kılavuz

Çocuklar ve enfeksiyonlar el ele gider. İstatistiksel olarak, 100 kızdan 8’i ve 100 erkek çocuktan 2’si en az 5 yaşın altında bir kez Üriner Sistem Enfeksiyonundan (İYE) muzdariptir. Bir çocukta en sık görülen idrar yolu enfeksiyonu semptomları ateş ve idrar yaparken ağrıdır.

Çocuklarda İYE ile İlgili Önemli Gerçekler

 1. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu çoğunlukla E. coli, Klebsiella, Proteus, Enterobacter, Citrobacter, Staphylococcus saprophyticus vb. Gibi patojenler tarafından tetiklenir. Bunlara ayrıca üropatojenler de denir.
 2. Deriden gelen kaka veya bakteriler idrar yoluna girebilir, çoğalabilir ve vücudun bağışıklık sistemini etkileyebilir. Bu enfeksiyonlar özellikle böbreklerde, mesanede, üreterde ve üretrada görülebilir.
 3. Çocuklarda İYE’nin yaygın nedenleri kabızlık ve tam olmayan mesane boşalmasıdır. İdrar mesanede bırakıldığında, bakterilerin çoğalması ve daha fazla enfeksiyona neden olması için konukçu görevi görür.
 4. Bir kız çocuğu, idrar yolu daha kısa olduğu için bir erkek bebekten daha çabuk İYE’ye yenik düşebilir. Ayrıca anüsten gelen bakteriler idrar yoluna ve vajinaya girerek her iki kısımda da enfeksiyona neden olabilir.
 5. İdrar kesesi ve böbreklerinde doğum kusurları olan çocuklar İYE’ye yatkındır. İdrar yolu dar ise idrarı bloke ederek mikropların çoğalmasına ve enfeksiyonların büyümesine neden olabilir.

Çocuklarda İYE Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda sık görülen İYE semptomları şunları içerir:

 1. Karın alt kısmında, sırtta ve yanlarda ağrı
 2. Sık idrara çıkma dürtüsü
 3. İdrarda kan / pembe idrarda
 4. İşerken yanma hissi
 5. Kötü kokulu idrar veya bulanık idrar
 6. Ateş
 7. Mide bulantısı
 8. Kusma
 9. İshal
 10. Telaşlı doğa
 11. İştahsızlık

Bir çocukta tekrarlayan bir İYE insidansı varsa, çocuk doktoru idrar yolunda başka enfeksiyonlar / problemler olup olmadığını belirlemek için aşağıdaki testleri yapması için bir nefrologa başvurur.

 1. Böbrek, mesane ve tüm idrar yolunu yakalamak için ultrason BT veya MRI taraması
 2. Böbrek fonksiyonunu analiz etmek için nükleer tarama
 3. Bebeğin idrarı nasıl geçtiğini analiz etmek için Voiding Cystourethrogram (VCUG). Mesaneye sıvı yerleştiren fonksiyonel bir testtir.

İYE’nin Komplikasyonları

Çocuklarda İYE tamamen tedavi edilebilir. Bununla birlikte, çocuklarda İYE ile ilişkili bazı komplikasyonlar şunlardır:

 1. Böbrek parankim kusurları (2 yaşından küçük ve İYE’den etkilenen çocuklarda bu kusurların görülme olasılığı daha fazladır)
 2. Hipertansiyona neden olan renal skar
 3. Kronik böbrek yetmezliği

Tedaviler ve Önlemler

Bakterileri tamamen öldürmek için antibiyotikler (7 günlük kurs) kullanılır. Tamamlanmamış bir antibiyotik kürü çocuklarda İYE’nin nüksetmesine neden olabilir. İYE’yi önlemek için aşağıdaki adımların atılması gerekir:

 1. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda çocuk bezlerinin sık sık değiştirilmesi gerekir.
 2. Naylon külot yerine pamuk giymek hava akışını artırır ve bakteri üremesini engeller.
 3. Çocukların çok su içmesi gerekir ve sık sık tuvaleti kullanmaları öğretilmelidir.

Birçok çocuk İdrar Yolu Enfeksiyonlarından (İYE) muzdariptir. Bu enfeksiyonlar tamamen tedavi edilebilir. Ancak bazen bunlar çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, uygun tedaviyi kullanmak ve doğru önlem adımlarını takip etmek çok önemlidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu