Sağlık

Coronavirus: Kendinizi, Ailenizi ve Topluluğunuzu Korumak İçin İpuçları

Dünya çapında artan COVID-19 vakaları ile birlikte, daha çaresiz olan hükümetler bir çare bulmak için çalışıyor. Aşı arayışı devam ederken, hijyen uygulamak, kapalı mekanda kalmak ve kalabalık yerlerden kaçınmak gibi basit ev ilaçları sizin ve ailenizin güvende kalmasına yardımcı olabilir.

Dahası, bu 3 basit adım, acil bir çözüm ve uzun vadeli bir çözüm olabilir. Bir ülke ne kadar süreyle kilit altında kalabilir? Önümüzdeki 3 ay için durum böyle olursa ne olur? Bu tür sorular, normal hayatımıza geri dönme arayışımızda bizi endişelendiriyor. Normal yaşamımıza geri dönebilmemiz için, önleyici tedbirlerin bu ölümcül virüsün yayılmasını engellemenin ilk adımı olmasını sağlamalıyız.

COVID-19 Nasıl Yayılır?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre ölümcül koronavirüsün yalnızca enfekte insanlardan insanlara yayıldığı söyleniyor. Bu bir solunum virüsü olduğu için öksürerek, hapşırarak veya konuşarak diğerini etkiler. Böyle bir senaryoda, enfeksiyon kapma veya başka bir kişiye bulaşma riski olmadan bir yüz maskesi kullanmanız önerilir.

Ailenizi COVID-19’dan Nasıl Korursunuz?

Uzmanlar, ellerinizi yıkamanız, yüzünüze dokunmamanız ve yüz maskesi kullanmanız gerektiğini söylediği gibi, seyahat ederken veya işe giderken almanız gereken gelişmiş önleyici tedbirler var. Medlife, COVID-19 önleme tedbirlerini ikiye ayırmıştır. İşte bilmeniz gerekenler.

1. Temel Önleyici Önlemler

Bu önleyici ipuçları, virüsün yayılmasını önlemek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bu önleyici ipuçları şunları içerir:

 • Ellerinizi düzenli olarak alkol bazlı dezenfektanlar ve sabunla yıkamak.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu dirsek veya kağıt mendil ile kapatın.
 • Grip, öksürük ve soğuk algınlığı semptomları olan kişilerle yakın temastan kaçının.
 • Telefonları, ışık anahtarlarını, muslukları ve kapı kollarını dezenfektanlarla düzenli olarak temizleyin.
 • Ateş, öksürük ve nefes almada güçlük çekiyorsanız bir doktora danışın.

2. Gelişmiş Önleyici Önlemler

Bu önlemler aslında size yardımcı olacak ve belirli eylemlerin tam olarak nasıl doğru şekilde yapılması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu, ellerin nasıl yıkanacağını, çocuğum COVID-19 semptomlarını gösterirse ne yapılacağını ve birlikte seyahat ederken ne gibi önlemler alacağını içerir. İşte bilmeniz gerekenler.

 • Ellerinizi 20 Saniye Yıkayın

Neden ellerini 20 saniye yıkamak zorundasın? Cevap basit. Enfeksiyonlara ve virüslere neden olabilecek mikroplara veda edin. Tıbbi olarak konuşursak, ellerinizi yıkamanın en iyi yolu nedir? İşte nasıl yapacağınız.

Adım 1: Ellerinizi suyla ıslatın.

Adım 2: Avucunuza sabun veya el yıkama uygulayın.

3. Adım: Ellerinizi fırçalayın. (Arkada, parmaklarınızın arasında ve tırnaklarınızın altında 20 saniye)

Adım 4: Su ile durulayın.

Ellerinizi ne zaman yıkamalısınız?

 • Yemeden önce
 • Hapşırdıktan, üfledikten ve burnunuzdan sonra
 • Banyoyu kullandıktan sonra
 • Tıbbi Maske Takın

COVID salgını sırasında neden yüz maskesi takmanız gerekiyor? Öksürme veya hapşırma gibi solunum problemleriniz varsa enfeksiyonun yayılmasını önlemek için maske takmanız önerilir. Bu, sizi herhangi bir enfeksiyondan korumak veya yaymaktan korumak için kullanışlıdır.

 • İçeride kal

Bu, COVID’nin yayılmasını önlemenin en basit yoludur. Tek yapmanız gereken evinizin içinde kalmak, hijyen uygulamak ve sosyal toplantılardan uzak durmak. Kendinizi meşgul ederseniz karantina ilginçleşebilir. Kendinize konsantre olmanın ve yemek yapmak, bahçıvanlık yapmak, yeni bir müzik aleti çalmak gibi yeni şeyler öğrenmenin en iyi zamanı. Yapmayı sevdiğiniz şeyi basitçe yapın.

 • Çocuğum / Aile Üyem Etkilenirse Ne Olur?

İlk olarak, kişinin COVID-19’dan etkilendiğini nasıl anlarsınız? Kişi öksürük, soğuk algınlığı, nefes darlığı ve ateş gibi belirtiler gösteriyorsa, acilen en yakın hastaneye götürerek acil tıbbi yardım almanız önerilir. Virüsle savaşmak için iyi hijyen ve sosyal mesafeli yollar uygulamaya devam etmeniz önerilir.

 • Ailemle Seyahat Ediyorsam Ne Önlemler Almalıyım?

COVID-19 kilitlenmesi sırasında can sıkıntısını yenmek için şehirler arası bir tur mu planlıyorsunuz? İyi bir fikir olmayabilir. Pekala, eğer niyet ediyorsanız, tüm ailenizi tek bir araca almak mümkün olmayabilir. Unutmayın, sosyal uzaklaşma COVID-19’u azaltmada etkili bir rol oynar. Hala sosyal mesafeyle yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bir takım yüz maskesi, el dezenfektanı taşıdığınızdan ve ayrı araçlarla seyahat ettiğinizden emin olun. Kulağa iyi bir plan gibi gelmiyor mu? İçeride kalın, güvende kalın.

Hamile Bir Kadın COVID-19’u Doğmamış Çocuğuna Geçebilir mi?

Enfekte hamile bir kadının çocuğuna koronavirüs bulaştırıp bulaştırmayacağına dair fazla kanıt yok. Ancak kendisini ve bebeği korumak için güvenlik önlemlerini almaya devam etmesi tavsiye edilir. Ayrıca, soğuk algınlığı, öksürük, ateş ve nefes almada güçlük çekiyorsanız bir doktora danışmayı unutmayın.

Enfekte Bir Anne Çocuğunu Emzirebilir mi?

Evet, koronavirüsten muzdarip bir anne çocuğunu emzirebilir. Bunun nedeni anne sütünün COVID-19 gibi solunum yolu virüslerinden etkilenmemesidir. Anne sütü, çocuk için doğal bir bağışıklık güçlendiricidir ve çocuğunuzu asla etkilemez. Bununla birlikte, yüz maskesi kullanmanız ve çocukla temasa geçmeden önce ve sonra ellerinizi düzenli olarak yıkamanız önerilir.

SSS

Koronavirüs salgınının ikinci aşamasına giren ülke ile sizi ve ailenizi korumak son derece öncelikli olmalıdır. Kendimi nerede test ettirebilirim, nasıl yapılır ve ne yapıp yapmamalı gibi sorular sürekli kendimize soracağımız şeylerdir. İşte size bu sorulardan bazılarına ışık tutacak sık sorulan bazı sorular.

1. COVID-19 hastalığından kurtulmak ne kadar sürer?

Hafif semptomlardan kurtulmak yaklaşık 2 hafta ve kritik durumlarda yaklaşık 6 hafta sürer. Bu durumda olmak istemezsin. Bu nedenle, hijyen uygulayın, içeride kalın ve sosyal toplantılardan kaçının.

2. COVID-19 gripten daha ölümcül mü?

Evet, grip virüsü veya diğer grip türlerinden daha ölümcül. Bunun nedeni, dünya çapındaki insanların% 3,4’ünün öldüğü, insanların yalnızca% 1’inin diğer grip nedeniyle öldüğüdür. Bu, bunu önlem ve uygun hijyenle tedavi edilmesi gereken ölümcül bir virüs yapar.

3. Herhangi bir şeye dokunarak COVID-19 ile iletişime geçebilir misiniz?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre insanlar, enfekte olmuş yüzeylere ve ağızlarına, gözlerine ve burunlarına dokunarak ölümcül COVID-19 virüsü ile temasa geçebilirler.

4. COVID-19 yüzeylerde ne kadar süre dayanabilir?

Virüs bulaşmış bir yüzeye dokunan insanlar tarafından yayılabileceği gerçeğini düşünürsek, bu ölümcül virüs herhangi bir yüzeyde birkaç güne kadar dayanabilir. Yanınızda yüz maskesi takmanız ve el dezenfektanları taşımanız önerilir.

5. COVID-19 aşısının geliştirilmesi ne kadar sürer?

Dünyadaki çoğu bilim adamı ve araştırmacı, bir aşının planlanmasının, test edilmesinin ve toplu olarak kullanılmasının en az 12 ila 18 ay sürdüğünü iddia ediyor. İçeride kalmak hayal edebileceğinizden çok daha iyisini yapabilir.

Bir aşı tasarlanana kadar hayatımızın çoğunun eskisi gibi olmasını bekleyemeyiz. İçeride kalmak, insanlardan uzak durmak ve hijyen uygulamak gibi basit önlemler, biz bir tedavi bulana kadar sizi kurtaracaktır. İçeride kalın, Sağlıklı Kalın!

Alerjiler mi? Nezle, soğuk algınlığı? Grip mi? Veya COVID-19 ? Belirtiler ve Sık Sorulan Sorular(Yeni sekmede açılır)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu