Sağlık

COVID-19 Tedavisi: Plazma Tedavisi nedir?

Bir COVID aşısına duyulan ihtiyaç arttıkça, çoğu tıp doktoru bulaşıcı hastalıkla savaşmak için eski bir yöntem önermiştir. Kullanılan bu tedaviye plazma tedavisi denir. Enfeksiyonla mücadele eden antikorlar oluşturmak için iyileşmiş hastalar tarafından kanın bağışlandığı tıbbi bir süreçtir. Neden yapılıyor? Bu tıbbi prosedürün COVID hastaları üzerinde ne kadar etkili olduğu, bu makalenin biraz ışık tutacağı sorulardır.

Plazma Tedavisi

Plazma Tedavisi nedir?

Plazma tedavisi, iyileşmiş bir hastanın kanını, enfekte olan bireyler üzerinde antikorlar oluşturmak için kullanan tıbbi bir prosedürdür. Tıbben iyileşen plazma tedavisi olarak bilinen bu tedavi, iyileşmiş bir Covid-19 hastasından alınan kanda bulunan antikorları kullanır. Daha sonra iyileşmeye yardımcı olmak için şiddetli SARS-CoV-2 enfeksiyonu olanları tedavi etmek için kullanılır.

Plazma Terapisi COVID’i İyileştirir mi?

Şu anda, COVID vakalarının yükseldiği Delhi ve Mumbai’de olumlu sonuçlar gösterdi. Ayrıca, bir kişinin hastalıktan kurtulma yeteneğini geliştirdiği de kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, farklı hasta tiplerinde tam etkinliğini kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Plazma Tedavisi Nasıl Çalışır?

İyileşen bir plazma tedavisi antikorları kullanır (plazma tarafından üretilen bir tür protein) COVID-19 enfeksiyonundan tamamen iyileşmiş hastalardan. İşte bu prosedür vücudunuzdaki koronavirüsle nasıl savaşacak.

 • Daha önce enfekte olmuş ancak tamamen iyileşmiş bir hastadan kan alınır, bu kanın plazma bileşeni ayrılır ve SARS-CoV-2 virüsüne karşı antikorları içerir. Bu plazma, virüsle savaşacak ve yayılmasını etkisiz hale getirecek enfekte bir kişinin vücuduna enjekte edilir.
 • Hasta iyileştikten sonra, antikorlarının diğer enfekte hastaları tedavi etmek için kullanılması için kanını bağışlaması istenecektir.
 • Kan örneği, HIV dahil Hepatit B & C gibi mevcut herhangi bir zararlı hastalık için kontrol edilecektir.
 • Geri kazanılan kan çalışmaya alınacak ve bir araştırmacı, enfekte bir kişiye enjekte edilebilen kandan plazma çıkaracaktır.

Tedaviye Nasıl Hazırlanmalı?

İlk olarak, bir doktor kan grubunuza uygun bir nekahet plazma tedavisi önerecektir. İşte tedaviden önce nasıl hazırlanmanız gerektiği ve tedaviden sonra yapmanız gerekenler.

Sağlık uzmanınız, tedaviye başlamadan önce sağlığınızı değerlendirecektir. Bu prosedür, kollarınızdaki bir damara intravenöz / IV tüp yerleştirecek bir sağlık görevlisini içerir.

İyileşmiş bir enfekte kişiden geri kazanılan plazma IV tüpüne takılacak ve size damlatılarak verilecektir. İşlemin tamamlanması 2 saat sürer.

Sağlık uzmanınız tarafından izleneceksiniz ve doktor tarafından daha ileri değerlendirme için hastaneye sık sık ziyaretler yapmanız gerekecektir. Genel sağlığınıza bağlı olarak, sağlık uzmanınız daha fazla hastaneye yatışa ihtiyacınız olup olmadığına karar verecektir.

Plazma Tedavisinin Riskleri

Bu tür bir tedavinin COVID hastaları üzerinde etkili olduğu kanıtlanmış olsa da, altta yatan riskler göz önünde bulundurularak uygun tıbbi gözetim altında yapılmalıdır. İşte bilmeniz gereken bazı potansiyel riskler.

 • Bu süreç kan naklini içerdiğinden, iyileşmiş bir kişiden yaygın bir virüs bulaştırma riski olabilir. Bu nedenle, bir doktor kan nakli yapmayı seçmeden önce iyileşen kişinin sağlığını değerlendirmelidir.
 • Her insan vücudu bir tedaviye veya ilaca farklı şekillerde tepki verir. Bu tedavi, enfeksiyonun kasılmasına neden olabileceğinden bazı hastalar için faydalı olmayabilir.
 • Tekrar enfeksiyon kapma riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Dünya Çapında Plazma Tedavisi Kullanımı

Plazma tedavisi, COVID-19 hastalarında kullanımını duymuş olabileceğimizden yeni bir şey değil. Viral enfeksiyonları tedavi etmek için doktorlar tarafından ilk kez tavsiye edilmiyor. İşte bu tedavinin önerildiği diğer enfeksiyonların bir listesi.

Plazma Tedavisi Hakkında İlginç Gerçekler
1918: Halk arasında İspanyol gribi olarak bilinen HIN1 ve influenza virüsü pandemisini tedavi etmek için kullanıldı.
2009: 2009 yılında H1N1 enfeksiyonunun tedavisinde kullanılmıştır.
2014: Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ebola hastalarını tedavi etmek için plazma tedavisinin kullanılmasını tavsiye etti.
2015: Ayrıca bir tür koronavirüs olan Orta Doğu Solunum Sendromu’nun (MERS) tedavisi önerildi.

SSS

Plazma tedavisinin Hindistan’da etkili olduğu kanıtlanmıştır ve COVID hastalarının son aşamalarının tedavisinde dünya çapında kabul görmektedir. İşte size nasıl yapıldığına ve diğer çeşitli yönlerine dair bir fikir verecek bazı sık sorulan sorular.

1. COVID-19 hastası için plazmayı nereden temin edebilirsiniz?

Plazma yaygın olarak bulunamadığından, onu şu şekilde elde edebilirsiniz:

 • Kan merkezlerinden
 • Hastaneler kan tedarikçileri ile iletişime geçmelidir

3. COVID-19’dan kurtulmuşsam plazma bağışlayabilir miyim?

Evet, aşağıdaki şartlara göre plazma bağışına hak kazanacaksınız.

 • Bir laboratuvar tarafından size COVID teşhisi konduysa ve kriterlerini karşılıyorsa.
 • COVID ve semptomlarından tamamen kurtulmuş olmalısınız.
 • Herhangi bir yaygın hastalığınız veya kronik hastalığınız yoksa.

4. COVID için kan plazması bağışlamak istersem kiminle iletişime geçmeliyim?

COVID hastalarını tedavi eden bir kan bankasına veya yakındaki bir hastaneye başvurun. Plazma bağışlamak başka bir hayat kurtaracak.

Plazma tedavisinin özellikle şiddetli enfeksiyonu olan COVID hastalarının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. COVID ile savaşabilecek son savunma kalkanı olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte, COVID hastaları üzerindeki etkinliğini anlamak için yapılan daha fazla araştırma var. Daha fazla araştırma, ilerleyen zamanlarda bu prosedür hakkında daha fazla kanıt toplamaya yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu