Aktüel

Deja Vu nedir? Bilime Göre Sebeplerini Bulun

Deja Vu nedir:

İnsan beyninin gizemi henüz çözülmedi. Biz insanlar galaksileri belirledik ve hatta atomlardan daha küçük parçacıkları inceledik. Ancak ortaya çıkmayı bekleyen tek şey, beynin derin ve gizemli bölgeleridir. Gizemlerden biri Deja Vu.

Deja Vu Hakkında Her Şey

Deja Vu, “zaten görülmüş” anlamına gelen Fransızca bir kelimedir. Bu, herhangi bir zamanda ortaya çıkabilen ve daha önce veya geçmiş günlerde deneyimlendiğine dair güçlü bir his veren bir aşinalık duygusudur. Ancak trajedi şu ki, bu kesin şeyin nerede ve ne zaman gerçekleştiğini anlayamayacaksınız. Örneğin, ilk kez bir Manali Gezisine çıktınız. Yeni yer, yeni deneyim! Bir otele giriş yaptınız, otel odanızın kapısını açtınız ve aniden daha önce burada olduğunuzu hissettiniz. Neydi o? Manali’ye ilk ziyaretinizdi, o zaman geçmişte bu yere gitmiş gibi hissedebiliyorsunuz. Deja Vu budur.

Deja Vu, herhangi bir zihinsel bozukluğu olan veya olmayan herkeste ortaya çıkabilen güçlü bir hatırlama hissidir. 3 kişiden 2’si hayatlarında bir kez Deja Vu ile karşılaştı. Science’a göre, Deja Vu sadece hafızanın anomalisidir ve önsezi ya da kehanetle ilgili değildir. Sanki, benzer olayı geçmişten hatırlamaya çalışıyoruz ama yapamıyoruz, çünkü önceki olayın zamanı ve yeri inanılmaz ya da belirsiz görünüyor.

2 Tür Deja Vu vardır:

  1. Patolojik: Bu genellikle beynin nörolojik bir bozukluğu olan Epilepsi ile ilişkilidir.
  2. Patolojik Olmayan: İyi psikiyatrik fenomenlere sahip sağlıklı bir kişinin işaretidir.

Deja Vu, zihnimizin ve anılarımızın işlevleri ve işleyişi hakkında daha çok şey açıklıyor. Ne kadar erken olursa o kadar çabuk normale döner. Deja Vu oluşumu, Halüsinasyon gibi diğer semptomlarla birlikte normalden daha sık görülüyorsa, o zaman bazı psikiyatrik veya nörolojik hastalıkların bir göstergesi olabilir.

Hatırlamak: Deja Vu herhangi bir gelecek öngörmüyor. Doğruluğu için hiçbir bilimsel kanıtı olmayan bir duygudur.

Deja Vu’nun Nedenleri:

Deja Vu’nun arkasındaki ana nedeni tahmin etmek aslında çok zor ama daha önce Deja Vu semptomları bildirmiş olan bir grup insanı inceleyerek, gizemli dünyadan bazı bilgileri çıkarabiliriz.

1. Tıbbi Bozukluk (Temporal Lob Epilepsisi):

Deja Vu’nun bilimsel nedeni, kontrol dışı nöbetler veya beynin temporal lobundan bir veya iki dakika süren elektrik sinyalleri ile karakterize bir tür Epilepsi olan Temporal Lob Epilepsisidir. Bu sık sinyaller beyin hücrelerini etkiler ve hafızayı hatırlayamaz hale getirir. Belirtiler anormal hisler, Deja Vu ve Halüsinasyonlardır. Araştırmacılar, TLE’den muzdarip bir kişinin nöbetlerden hemen önce Deja Vu’nun meydana geldiğini bildirdi.

Temporal lob, işitme ve diğer işitsel algı ile ilgilidir. Beynin Temporal Lobu, geçmiş olayın yetersiz ve belirsiz kanıtı olduğu için beynin diğer bölümleri tarafından görmezden gelinen bir aşinalık hissi verdiğinde. Bu süreç, mantığın bir kısmında gerçekleşir ve bu nedenle Deja Vu sadece kısa bir süre devam eder.

Diğerleri, senkronizasyon eksikliğinden dolayı beyin birden fazla anıyı hizalamaya çalıştığında Deja Vu’nun ortaya çıktığını öne sürüyor.

Ayrıca Oku: Rüya Görme ve Kabuslarla İlgili Bazı İlginç Gerçekler

2. Bellek:

Medial Temporal Lob, uzun süreli anılardan sorumludur. Bir günde meydana gelen pek çok şeyi sık sık hatırlamıyoruz. Daha sonra, tanıdık bir ortam veya durumla karşılaştığımızda, deja vu deneyimleriyle karşılaşırız. Şimdiki zamanda benzer şeyle yüzleşildiğinde, hafıza yeniden işlenir ve bu bir aşinalık veya Deja Vu duygusu uyandırır.

3. Sinir İletimini Geciktirme:

Diğer bir neden, beynin bir bölümünden diğerine bilgi aktarımında anlık bir gecikmedir. Örneğin, beynin bir bölümü beynin başka bir bölümüne bazı bilgileri sinyal verirse, transferdeki bir gecikme, bilginin hedef alana iki kez ulaşmasına neden olur. Bu, kişiyi daha önce bir olayın meydana geldiğini anlamlandırır.

Not: Deja Vu ayrıca bazı ilaçların yan etkisinden de kaynaklanmaktadır.

Deja Vu ile İlgili Bazı Teoriler:

Beynimiz pek çok tuhaf faaliyetten sorumludur. Henüz bilimsel olarak doğrulanması gereken neredeyse 40’tan fazla teori var. Bazı teoriler:

1. İkili İşlem:

Sabahın erken saatlerinde uyanmaktan, gece gözlerimizi kapatmaya kadar pek çok günlük aktiviteye rastlıyoruz. Bazı anılar gerçekten önemli değildir ve bu nedenle, bugün getirilen bir çikolatanın fiyatı gibi kısa süreli bir hafızada saklanır. Tekrar tekrar gözden geçirilen diğer anılar, gelecekte hatırlanabilmesi için uzun süreli belleğe aktarılır ve depolanır.

Dual Processing teorisi, beynin tüm yeni hafızayı veya kısa süreli hafızayı, bu durumla daha önce karşılaştığımız bir yanılsama yaratarak uzun vadeli bir hafızaya aktarmaya çabalamasıyla ilgilidir. Kafa karıştırıcı, değil mi? Bu basitçe, beynin sadece kısa süreli anıları uzun süreli anılara işlemeye çalıştığı ve bu süreçte daha önce meydana gelen olayları hatırlamak için sahte bir serap yarattığı anlamına gelir.

Araştırmacılar, beynin neden bu zamanlama hatalarını bir anda normalken diğer saniyede neden bu zamanlama hatalarına maruz kaldığını henüz kanıtlayamıyorlar. Bazıları bunun beyin sinyallerinde yaygın bir bozulma olabileceğini söylüyor, ancak asıl neden henüz belirlenemedi.

2. Aile Temeli Tanıma:

2 tür Tanıma Belleği vardır: Hatırlama ve Aşinalık.

  1. Hatırlama hafızası, Hipokamp kısa süreli belleğin bilgisinin uzun süreli bellek ile birleştirilmesinde önemli rol oynayan beynin Deja Vu, daha önce gördüğümüz bir şeyi hatırlama duygusudur, bir sonraki şeritte kalan bir kişiyi tanımaya çalışır. Bu, beynin hafızada zaten depolanan geçmiş olaylardan doğru bilgileri hatırlamaya ve uygulamaya çalıştığı andır.
  2. Aşinalık Hafıza şunlara bağlıdır: Rhinal Cortex işlevi. Rhinal Cortex, Medial Temporal lobda bulunan kortikal bölgedir. Bu durumda, bir durumu daha önce gördüğümüze veya daha önce deneyimlediğimize inanıyoruz, ancak daha önce gerçekten gerçekleştiğine dair yetersiz bir kanıt olduğu için hatırlayamıyoruz. Bu Deja Vu.

Deja Vu, bir şeyi bilmenin güçlü bir duygusudur. Belli testlerin yardımıyla, Deja Vu’nun arkasındaki ana nedenin, geçmişte olmuş, ancak şu anda hatırlanacak kadar güçlü olmayan birisinin veya bir şeyin belirsiz veya zayıf hatırası olduğu psikolojik olarak kanıtlanmıştır.

3. Bölünmüş Dikkat Teorisi:

Bölünmüş Dikkat teorisi, bilinçaltı zihnimizin (farkında olmadığımız düşünceleri tutan bir zihin) bilinçli zihnin yapamadığı bazı anıları hatırladığını ileri sürer. Bir deney yapıldı ve sonuç, bilinçaltı zihnimizin bir günde bilinçli zihinden saklı kalan milyonlarca olayı yakaladığını gösterdi. Böylece Deja Vu, daha önce bilinçaltımızdan aldığımız ancak daha sonra hatırladığımız bir bilgi parçasını tanıyor olacaktı.

4. Hologram Teorisi:

Hologram teorisi, deja vu’nun yeni bir ortama girdiğimizde deneyimlendiğini ve koku veya ses gibi uyaranlardan birinin geçmiş olayla eşleştiğini ileri sürer. Beynimiz aynı anda geçmiş deneyime bağlanır ve hafızanın bir hologramını oluşturarak aynı durumu yeniden yaşadığımızı hissettirir. Bu noktada, hologramı harekete geçiren uyaranlar bilinçli algıdan gizlendiğinden, anıyı hatırlamaya çalışırız, ancak ezberleyemeyiz.

5. Paralel Evren Teorisi:

Bu teorinin arkasındaki fikir, Multiverse’nin varlığıdır. Bu, dünyada milyonlarca paralel evren olduğu anlamına gelir. Yani, bizim de her evrende bulunan milyonlarca versiyonumuz var. Bir Teorik Fizikçi ve Yazar olan Dr. Michio Kaku da bu Çoklu Evren teorisini desteklemektedir. Çevrede çeşitli başka frekanslar olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, bir radyonun bir frekansa ayarlandığını söyler. Aynı şekilde biz de fiziksel gerçekliğimizle ilgili tek bir evrene ayarlandık. Farklı Evren arasındaki bölünme, zaman boşluğundan kaynaklanmaktadır ve biz Deja Vu’yu, frekansımız iç içe geçtiğinde ve paralel bir dünya frekansı ile birlikte titreştiğinde deneyimliyoruz. Ancak bu teori belirsizdir.

Son Açıklama:

Deja Vu çok heyecan verici bir hipotez. Ne zaman meydana geldiği ve neden meydana geldiği hala herkes için bir muammadır. Bilim adamlarının arkasında çok daha fazla teori olmasına rağmen, ne kadar doğru veya kesin oldukları hala bilinmiyor. Bununla birlikte, zararlı değildir, ancak belirli psikolojik bozukluklardan kaynaklanabilecek sürekli nöbetler yaşayana kadar olabilir.

Bu yüzden, bir dahaki sefere bir kapıya girdiğinizde veya bir kola tuttuğunuzda veya size Deja Vu veren bir tablo gördüğünüzde, bunu sağlıklı bir işaret olarak düşünün ve beyninizin sizinle biraz eğlendiğini düşünün.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu