Sağlık

Esansiyel Yağlarla Ev Yapımı Gargara

Gargara, ağızdaki bakteri ve mikropları öldürmek için kullanılan bir durulamadır. Yutulması amaçlanmamıştır. Amerikan Diş hekimleri Birliği’ne göre, iki ana tip gargara vardır: kozmetik ve tedavi edici.

Terapötik versiyon hem reçetesiz olarak hem de reçeteyle satın alınabilir ve birçoğu plak, diş eti iltihabı, ağız kokusu ve diş çürüğü. Kozmetik gargara veya ağız çalkalama, ağız kokusunu ortadan kaldırarak geçici olarak yardımcı olabilir, ancak genellikle başka bir faydası yoktur ‚bu nedenle neredeyse sadece durulama olarak naneli bir sakız gibidir. (1)

Gargara kullanmak güvenli midir? Yutmasanız da, cilde veya vücuda temas eden her şey emilebilir. Bazı reçetesiz gargara seçenekleri, örneğin organ sistemi toksisitesine neden olabilecek bileşenler içerir.

Birçok ticari gargarada bulunan aktif bileşen, metil salisilat gelişimsel / üreme toksisitesine neden olabilir. Doktorların, 6 yaşın altındaki çocukların gargarayı yutabilecekleri için uygun gözetim altında olmadıkça gargara kullanmamalarını tavsiye etmeleri önemlidir. (2)

Artık biraz ağız çalkalama geçmişiniz olduğuna göre, belki de kendi gargaranızı hazırlayabilirsiniz. O kadar kolaydır ve gereksiz kimyasalların vücuda girmesini engellersiniz.

Ayrıca eğer diş eti iltihabı sizin için bir sorun, diş eti iltihabı, ağız kokusu için ev yapımı gargaramı deneyin ve hatta dişlerinizi beyazlatmak için gargara olarak kullanın. Doğal bir gargaranın birçok avantajı vardır ve bazı esansiyel yağları kullanarak dişlerinizi ve diş etlerinizi doğal olarak çok kısa sürede temizleyebilirsiniz. Kendin yap ağız gargarasının nasıl yapılacağını inceleyelim.


Uçucu Yağlarla Ev Yapımı Gargara

Toplam Süre: 5 dakika
Porsiyon: 30

Malzemeler:

 • 5 damla nane yağı
 • 5 damla çay ağacı esansiyel yağı
 • 3 damla nane yağı
 • 3 damla limon esansiyel yağı
 • 3 su bardağı kaynak suyu
 • 1 yemek kaşığı kalsiyum karbonat tozu
 • 8 damla konsantre iz mineral sıvı
 • 6 damla sıvı saf stevia isteğe bağlı

Talimatlar:

Mason kavanozu veya BPA içermeyen plastik şişe kullanarak kaynak suyunu, kalsiyum karbonat tozunu ve eser mineralleri ekleyin. Bir kaşıkla karıştırın.

Kaynak suyu kullanmak, normal musluk suyundan gelebilecek bakterileri yok etmeye yardımcı olur ve koruyucu kullanmadığımız için bu önemlidir. Kalsiyum karbonat iyi kalsiyum sağlar ve bu kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Evet, dişleriniz kemiklerden oluşuyor. Diş etlerinizi sağlıklı tutmanın yanı sıra bu inci beyazlarını sağlıklı tutmak da çok önemlidir. (3) Eser mineraller, hücre hasarını onarmaya yardımcı olan mükemmel antioksidanlar sunar. (4)

Ardından uçucu yağları ekleyin. Nane yağı besbelli taze nefes verir, ancak neden antimikrobiyal özellikler. Ve Nane ile akraba olan nane yağı, gargaranıza hoş bir tat katarken aynı şeyi yapar. Nane ayrıca diş eti iltihabıyla savaşmaya yardımcı olur.

Çay ağacı esansiyel yağı bakteri ve diş eti iltihabıyla savaşmaya yardımcı olduğu için ağız sağlığı için harika bir alternatiftir. Ayrıca ağızda bulunabilecek herhangi bir iltihabı hafifletir ve sonuçta iyileşme süreci boyunca hızlanmaya yardımcı olur.

Limon esansiyel yağı biraz eklenmesine yardımcı olur beyazlatma dişlerinize ışıltı. Aşırıya kaçmak istemeseniz de, bu dişleri kimyasal versiyonlara gitmek zorunda kalmadan daha beyaz tarafta tutmanın harika bir yoludur. Biraz tatlılığa ihtiyacınız varsa, saf sıvı stevia ekleyebilirsiniz. Kapağı kapatın ve iyice çalkalayın.

Kullanmak için küçük bir yudum alın, ardından ev yapımı gargarayı ağzınızda çalkalayın, periyodik olarak 20-30 saniye gargara yapın. Sonra tükür. Yutmayınız. Karanlık bir yerde veya buzdolabında saklayabilirsiniz.

Uçucu Yağlarla Ev Yapımı Gargara 2

Toplam Süre: 5 dakika

Servisler: 30-40

Malzemeler:

 • 5 damla nane yağı
 • 5 damla çay ağacı esansiyel yağı
 • 3 damla nane yağı
 • 3 damla limon esansiyel yağı
 • 3 su bardağı kaynak suyu
 • 1 yemek kaşığı kalsiyum karbonat tozu
 • 8 damla konsantre iz mineral sıvı
 • 6 damla sıvı saf stevia isteğe bağlı

Talimatlar:

 1. Tüm malzemeleri bir kavanoza koyun.
 2. Kapağı kavanozun üzerine koyun ve sıkın.
 3. İyi çalkala.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu