Gebelik

Gebelikte Tiroidin Rolüne Dair Tam Bir Kılavuz

Tiroid bezi, boynun ön kısmında bulunan kelebek şeklindeki bir organdır ve tiroid hormonu üretir. Bu önemli bir hormondur ve kalp atışından nefes almaya, kas ve sinir fonksiyonlarına, sindirim ve kolesterol seviyelerine kadar her şeyi kontrol eder. Unutmamak, hamilelik. Gebe kalmadan erken doğuma, düşük doğum ağırlığına ve gelişimsel anomalilere kadar, tiroidin tüm gebelik döngüsünde oynayacağı bir rol vardır.

  • Bir kadın hamile kalamadığında, doktorlar tiroid bozukluklarını test eder ve ekarte eder. Tiroid hormon seviyelerinde bir artış veya azalma, gebe kalmada zorluğa neden olabilir.
  • Fetüs ancak üçüncü aydan sonra kendi hormonunu üretebilir, bu nedenle ilk üç ay annenin tiroidine ihtiyaç duyar ve bu da plasenta yoluyla verilir. Bu, normal beyin ve sinir sistemi gelişiminde hayati bir rol oynar.
  • Annede değişen tiroid seviyeleri (artması veya azalması) fetal gelişimi etkileyebilir ve hem anne hem de fetüste çeşitli başka sorunlara neden olabilir.

Yüksek seviyeli bir kişinin hipertiroidi olduğu söylenirken, düşük seviyeli bir kişi hipotiroid olarak tanımlanır.

Hipertiroidizm

  • Yüksek sıcaklıklara hassasiyet, artmış kalp hızı ve solunum, aşırı terleme dahil Belirtileri , ve anksiyete yüzden bir doktor şüpheli hipertiroidi olmayabilir, gebelik ile ortaktır. Bununla birlikte, özellikle tiroid hormonu için test yapılması, durumun doğrulanmasına yardımcı olabilir.
  • Hipertiroidizmin en yaygın nedeni, otoimmün bir durum olan Graves hastalığıdır.   Dişiler tiroid hastalıkları açısından daha büyük risk altındadır, bu nedenle ailede Graves hastalığı veya hipertiroidizm öyküsü varsa, periyodik olarak test yapılması önerilir.

Hipotiroidizm

  • Gebe kalmada zorluk çeken kadınların genellikle hipotiroid olduğu tespit edilir ve tiroid takviyeleri kullanmak gebe kalmaya yardımcı olabilir. Bir kadın halihazırda hipotiroidiyse ve hamileyse, soğuğa, kabızlığa, yorgunluğa, azalmış enerjiye, yorgunluğa, ağrılı eklemlere ve depresyona karşı artan hassasiyet için aşağıdaki semptomların izlenmesi gerekir. Bunlar yine hamileliğin normal semptomları ile çok kafa karıştırıcı olabilir ve bu nedenle tiroid seviyelerinin, özellikle fetüsün kendi temel hormonu beslemesine sahip olmadığı ilk üç ay boyunca düzenli olarak izlenmesi gerekir.
  • Neden olarak, ailesinde hipotiroidizm veya otoimmün bozukluk geçmişi olan kadınların hipotiroidizm geliştirme olasılığı çok yüksektir .  Hashimoto tiroiditi, bir otoimmün durum ve iyot eksikliği en yaygın nedenlerdir.

Hiper ve hipotiroidizm semptomları başlangıçta kademelidir ve gebelikten önce teşhis edilirse ilişkilendirilmesi zor değildir. Hamilelik sırasında ortaya çıkarsa, tespit edilmesi zor olduğu için kadının semptomlar açısından sürekli izlenmesi gerekir. Teşhisi doğrulamak ve tedaviyi başlatmak için hormon seviyeleri test edilmelidir.

Sonuç

Yukarıdakilere dayanarak, hem artan hem de azalmış tiroid hormonu seviyelerinin gebelikte – gebe kalmadan normal bir çocuğun doğumuna kadar – önemli bir role sahip olduğu sonucuna varılabilir. Değişen seviyeler fetal büyümeyi etkileyebilir ve anne zor bir hamilelik geçirir. Tedavi olarak, tiroid seviyelerini artırmak veya azaltmak ve uygun fetal büyümeyi sağlamak için ilaçlar kullanılır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu