Moda

Geçmişten Günümüze Moda Trendleri

İnsanların temel ihtiyaçlarının yanında giyinme ihtiyacı da bulunmaktadır. Özellikle kadınlar arasındaki farklı giyinme çabası zamanla modanın temellerinin atılmasında etkili yol oynamıştır. Moda kişilerin yaşadıkları dönemde toplumun genel giyim tercihleri referans alınarak popülerliği yükselen giyim tarzına verilen isimdir. Moda ilk olarak Dünya’da  1920′ li yıllarda görülmeye başlarken, Türkiye’de ise 1950’li yıllarda görülmüştür. Daha sorasında ise kadınlarımız  moda alanında Dünya akımlarını takip etmeye başlamıştır. Böylece geçmişten günümüze moda trendleri oluşmuştur.

1.1920’li yıllardaki moda trendleri
1920’li yıllarda Türkiye’de  Mustafa Kemal Atatürk’ün kıyafet devrimini ilan etmesi ile erkekler şalvardan kurtulmuş pantolon giymeye başlamış ve şapka kanunu ile ilk defa şapka kullanmışlardır. Bayanlar ise çarşafı bırakıp elbise ve şapka takmışlardır.

blank

2.1930’lı yıllarda moda trendleri

1930’lı yıllarda ülkemizdeki  kadınlar elbiseyi bırakıp vatkalı takımlar giymişler.. Erkeklerin  pantolonundaki düğmelerinin yerine  fermuarlar kullanılmıştır.

blank

3.1940’lı yıllarda moda trendleri

Ülkemiz  bu dönemde Dünya’yı örnek alarak ikili vatkalı takımlar kullanmışlardır. Ayrıca diz altında biten etekler bu dönem kadınların en çok tercih ettiği giysi olmuştur.

blank

4.1950’li yıllarda moda trendleri

Türkiye’nin çok partili hayata geçmesi ve Amerika ile yeni ilişkilerin kurulmasıyla giyim kuşamda Amerika’nın örnek alınmasına sebep oldu. Kadınlar tarafından beli  korseli  dar veya geniş elbiseler moda oldu.

blank

5.1960’lı yıllarda moda trendleri

Bu dönemde kot pantolonlar. .kısa etekler, çuval elbiseler kadınlarımız tarafında benimsendi ve kısa sürede tüm kadınların gardıroplarında yerlerini aldılar.

blank

6.1970’li yılarda moda trendleri

1970’li yıllar ülkemizde  İspanyol paça pantolonların ilk kez kullanılmaya başlandığı ve mine eteklerin tüm bayanlar tarafından tercih edildiği dönemdir.

blank

7.1980’li yıllarda moda trendleri

1980’li yıllarda özellikle gençlerin benimsediği punk tarzı zıt renkleri, tozluklar, taytlar ve zımbalı montları, spor ayakkabıları beraberinde getirdi. Bu dönem orta yaşlı kadınlarında gençlerden etkilenmesi sebebiyle taytlar ve zıt renkler tüm bayanlar tarafından kullanılmaya başlandı

blank

8.1990’lı yıllarda moda trendleri.

Ülkemizde bu yıllarda kalın topuklu ayakkabılar kalem etekler vücuda oturan elbiseler moda  olmuştur. Ayrıca  etek ve elbiselerin altına giyilen botlarda o dönemlerden bugüne kalan bir moda akımıdır.

blank

9.2000’li yıllar ve sonrasında moda trendleri

2000’li yılar ve sonrası daha çok geçmişin izlerini taşıyan ve kalıplaşmış moda akımlarının devam etmiştir. Örneğin kot pantolonlar her dönem farklılaşarak hala günümüzde de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra İspanyol paça pantolonlar kalem etekler  vazgeçemediğimiz kıyafetler    arasındadır Kısacası  günümüz modası geçmişten günümüze moda trendleri  takip edilerek oluşturulmuştur

blank

Toplumuzdaki kadınların farklı giyinme çabası var oldukça moda her daim var olacaktır ve her dönem değişiklik göstererek insan hayatında yer almaya devam edecektir .Bu durumda geçmişten günümüzemoda trendleri her zaman varlığını koruyacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu