Sağlık

Guava Meyvesinin Faydaları: Guava Yapraklarının İnanılmaz Kullanımları

Guava'nın Sağlıklı Faydaları

Venezuela, Meksika ve Kolombiya’da üretilen tropikal bir meyve olan Guava, genellikle taze yenir veya içecek haline getirilirken, kabuğu ve yaprağı çeşitli hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılır. Çoğu insan bunu guava bir kişinin elde soğuk ile ilişkilidir düşünmek ve bu doğru olabilir. Üstelik bu meyvenin sağlık açısından da faydaları vardır. Guava, yüksek tansiyon , ishal, diyabet , öksürük ve farklı kanser türleri gibi tehlikeli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır .

Peki guava tüm bunları nasıl yapıyor? Bu sorunun cevabı, guava’nın yüksek bir C vitamini kaynağına ve antioksidan görevi gören liflere sahip olmasıdır. Bu antioksidanlar, oksidasyona ilişkin zararlı etkileri azaltma veya durdurma eğilimindedir. Guava yaprakları, onu çeşitli tıbbi durumların tedavisi için en iyi hale getiren hayat kurtaran kimyasal özelliklere sahiptir. Günde bir guava yemek sizi sağlıklı tutabilir.

Guava hakkında Ortak Gerçekler:

Guava, tıbbi özelliklere sahip bir meyvedir ve bu, ishal, tansiyon ve benzeri birçok sağlık sorununun tedavisinde yardımcı olur. İşte guava hakkında bilmeniz gereken bazı gerçekler.

 • Guava genellikle yaklaşık 20 fit yüksekliğe kadar büyür.
 • Guava beyaz çiçekler üretir.
 • Guava, ekimden sonra sadece 2-8 yıl meyve üretmeye başlar ve yılda sadece iki kez meyve verir.
 • Guava, meyvenin ortasında 100 ila 500 minyatür tohum içerir. Ancak çekirdeksiz olan bazı çeşitleri vardır.
 • Guava zengin bir C, A ve E vitamini kaynağına sahiptir.
 • Guava, portakaldan dört kat daha fazla C vitamini ve ananastan üç kat daha fazla protein ve dört kat daha fazla lif içerdiği için süper meyve olarak adlandırılır. Ayrıca muzdan daha fazla potasyuma sahip olduğu söyleniyor.
 • Guava yaprakları tekstil endüstrisinde siyah pigment olarak kullanılmaktadır.
 • Guava yaprakları ishal, dizanteri ve ateşin tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Guava meyvesi kabızlık, yüksek kan şekeri ve diğer solunum rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Guava bitkisi 40 yıldan az olmamak üzere yaşar.
 • Guava en iyi kilo verme yardımcısıdır.

Guava ile ilgili Besin Değerleri:

Ananas meyvelerin kralı olarak adlandırılırsa, guava tıbbi özellikleri ve yetenekleri nedeniyle meyvelerin kraliçesi olarak adlandırılır. Guava ilk olarak 1847’de Florida’daki pazarda satıldı ve 1948 ile 1969 arasında Hawaii’de 21 guava kültivatörü tanıtıldı. Bu meyvenin büyümesine yönelik büyük bir tehdit, sıcaklıktaki ani bir düşüşün, özellikle Kuzey Kaliforniya’da guava ağaçlarının ölmesine neden olabilmesidir. Guava hakkında bilmeniz gereken bazı beslenme gerçekleri.

 • Guava, cildinizi aydınlatmaya ve mukus zarlarını korumaya yardımcı olan% 21 A vitamini içerir.
 • Bu meyve ayrıca hamile kadınlar için iyi çalışan ve nöral tüp hasarını önleyen% 20 folat içerir.
 • Pembe renkli guavalarda bulunan likopen, cildi ultraviyole ışınlarına (UV) karşı korumak için iyidir ve ayrıca prostat kanserini önler.
 • Guava’da muzdan daha fazla potasyum vardır ve bu, yüksek tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur.

Not: Guava büyük bir tıbbi faydası vardır, ancak sınırda tüketilmelidir. Guava, büyük miktarlarda tüketildiğinde sağlığınıza zararlı olabilecek fruktoz içerir.

Guava Türleri:

Çoğu guava ağacı benzer özelliklere sahipken, daha soğuk iklimlerde yetişen bazıları maksimum 12 feet’e kadar büyür. Daha sıcak iklimlerde yetişen diğerleri 20 feet’e kadar ulaşır. Guava bitkileri kışın iyi bakılmalıdır. Bununla birlikte, tüm bu fitness meraklıları için guava, kilo verme ajanı olabilir. İşte farklı guava türlerinin bir listesi.

1. Pembe ve Kırmızı Guava Çeşitleri:

Bu guavalara çöl guavaları da denir ve genellikle tatlıdır ve pembe renkte görünürler. Bu tür guava çevrenizdeki pazarda kolayca bulunabilir. Bu genellikle Hong Kong’da satılır ve daha az tohum içeren pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Bu cins yüksek kaliteli olarak kabul edilir.

2. Beyaz ve Sarı Renkli Guava’lar:

Bu cins tipik olarak asidik ve hafif kokusuzdur. İç katman soluk beyaz veya sarı görünürken cilt olgunlaştığında yeşil görünür. Bu çeşitlilik olgunlaştığında pembemsi de olabilir.

Not: Guavalarda birçok farklı çeşit olmasına rağmen, hepsinin sağlıklı besinler için bir güç merkezi olduğu söylenir.

Guava’nın Sağlıklı Faydaları:

Guava meyveleri yüksek tıbbi değerleri nedeniyle tüm meyvelerin kraliçesi olarak adlandırılır. 100 gram guava meyvesi porsiyonunda 68 kalori ve 8.92 gram şeker bulunur. Aynı zamanda kalsiyum açısından da zengindir ve her 100 gramında 18 gram mineral içerir. Bu da meyvenin farklı hastalıkları tedavi etme kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için guavanın sağlık yararlarına bir göz atalım.

1. Guava Bağışıklığınızı Artırın:

Guava, C vitamini açısından zengindir ve portakallarda bulunan C vitamini içeriğinin dört katı olduğu söylenir. C vitamini, vücudunuzu yaygın enfeksiyonlar ve patojenlerle savaşmaya hazırlayan bağışıklık düzeylerini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, daha fazla C vitamini iyi bir görüşe yardımcı olur.

2. Kanser Geliştirme Riskinizi Azaltır:

C vitamini, likopen ve diğer polifenol türleri, kanserli hücrelerin büyümesini önleyen vücuttaki enfeksiyonları etkisiz hale getirmeye yardımcı olan antioksidanlar olarak işlev görür. Guava meyvesinin prostat kanserini önlediği ve ayrıca meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği görülmüştür.

3. Diyabeti Önler:

Guava, diyabet gelişimini engelleyen yüksek lif içeriği ve glisemik indekse sahiptir. Lif içeriği, kan şekeri seviyelerini ani artıştan düzenlerken, glisemik indeks ayrıca kan şekerinizin kısa sürede yükselmesini sınırlar.

4. Kalbinizi Sağlıklı Tutmada Guava Yardımı:

Guava, hipertansiyon hastalarında vücudun yüksek tansiyonu dengelemesine ve düzenlemesine yardımcı olan yüksek miktarda sodyum ve potasyum içerir. Guava, kalp hastalıklarının temel nedenlerinden biri olan kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ancak bu meyve, iyi kolesterol seviyelerini yükseltir ve bunun yerine kötü kolesterolü koyar.

5. Kabızlığın Tedavisine Yardımcı Olur:

Guava, diğer meyvelere kıyasla yüksek miktarda iyi diyet lifi içerir. Günde bir guava, lif alımının yüzde 12’sini içerir ve bu da onu sindirim sağlığı için oldukça faydalı kılar. Sağlıklı bağırsak hareketlerine de yardımcı olur. Bu, kabızlık riskinizi azaltır.

6. Daha İyi Görmeye Yardımcı Olur:

Guava meyvesi, bir bireyin görme yeteneğini artırmaya yardımcı olan A vitamini içerir. Guava yemek sadece görme bozukluğunu önlemekle kalmaz, aynı zamanda katarakt ve sarı nokta hastalığı geliştirmenizi de engeller.

7. Guava bir Anti-stres Ajanıdır:

Guava, meyvede kaslarınızı ve sinirlerinizi gevşetmeye yardımcı olan magnezyum içerir. Yani, bu, zorlu bir antrenmandan veya ofiste geçen uzun bir günün ardından, sizi rahatlatmak için sadece bir guavaya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Bu meyve stresle mücadele etmenize yardımcı olur ve sisteminize iyi bir enerji artışı sağlar.

8. Guava Kadınlara Hamilelikte Yardımcı Olur:

Guava, bebeğin sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olduğu ve bebeği nörolojik rahatsızlıklardan koruduğu için kadınlara verilmesi önerilen folik asit ve B-9 vitamini içerecek şekilde hamile kadınlara fayda sağlar.

9. Guava, Diş Ağrısı İçin En İyi Çözümdür:  

Guava yaprakları, enfeksiyonlarla savaşan ve mikropları öldüren anti-enflamatuar etkiye ve antibakteriyel yeteneğe sahiptir ve guava yapraklarını evde tüketen insanlar diş ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Guava yapraklarından elde edilen meyve suyunun da şişmiş diş etlerini ve ağız ülserlerini iyileştirdiği söyleniyor.

10. Kilo Vermeye Yardımcı Olur:

Bir spor meraklısıysanız veya daha ağır tarafta olduğunuzu düşünüyorsanız, kilo vermeye yardımcı olan guava yemelisiniz. Guava, vücudunuzun metabolizmasını düzenler ve sizi yılanlardan çok memnun eder. Çiğ guavanın elma, üzüm ve portakal ile karşılaştırıldığında daha az şekere sahip olduğu söyleniyor.

11. Soğuk Algınlığı ve Öksürükte Yardımcı Olur:

Guava, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında çok yüksek C vitamini ve demir içeriğine sahiptir. Bununla birlikte, guava’nın kötü bir soğuk algınlığı veya herhangi bir viral enfeksiyona yakalanmanızı önlediği kanıtlanmıştır. Çiğ guavalardan elde edilen meyve suyu, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde çok faydalıdır. Mukustan kurtulur ve solunum yolu, boğaz ve akciğerleri dezenfekte eder.

Guava Yapraklarının Faydaları:

Ateş, soğuk algınlığı, öksürük gibi basit problemler için hepimiz batı tıbbına güveniyoruz. Ancak guava yapraklarının da çok sağlıklı olduğunu unutmayın. Guava meyvesi sağlıklıysa, yaprakları süper sağlıklıdır. İşte guava yapraklarının bilmeniz gereken faydalarından bazıları.

 • İshali durdurmaya yardımcı olur
 • Azaltılmış kolesterol seviyeleri
 • Kilo vermede yardımcı olur
 • Diyabeti kontrol eder
 • Kanserle savaşır ve herhangi bir riske girmenizi önler
 • İyi görmeye yardımcı olur
 • Sivilceyi iyileştirmek için kullanılır
 • Cilt dokunuzu iyileştirmeye yardımcı olur

Not: Guava yaprakları sıcak suda kaynatılarak tüketilebilir veya kullanılarak çay yapılabilir. Bunlardan herhangi biri size birçok yönden fayda sağlayacaktır.

Guava Sağlıklı Saçlar İçin Yapraklar:

Saç dökülmesi, sağlıksız saç derisinin bir sonucudur. Ancak saçla ilgili sorunlarınız düşerse, bu basit şeyi evde deneyebileceğiniz zaman batı tıbbını almayın. Guava yaprakları antienflamatuvar, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinden dolayı saç dökülmesini durdurabilir ve saç derinizi güçlendirebilir. Ayrıca kafa derisiyle ilgili problemleri ve kepeği tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

Aynı zamanda beslenmeye yardımcı olan ve saç büyümesine yardımcı olan B & C vitamini açısından da zengindir. Bu nedenle, bahçenizde bir guava ağacınız varsa, bu yaprakları yığmayın veya yakmayın, bunun yerine bir macun yapın ve saç derinize nazikçe uygulayın. Bu, saç dökülmesiyle savaşır ve saç derinizi güçlendirir.

Guava Yaprağı Çayın Faydaları:

Yeşil çayın sağlıklı ve ayurvedik olduğu kabul ediliyorsa, guava yaprağı çayı daha da sağlıklıdır ve karın ağrısı, sulu dışkı vb. Yaşıyorsanız tüketilebilir. Tek yapmanız gereken guava yapraklarını kaynar suya eklemek ve 20 dakika kaynatmaktır. . Ardından suyu süzün ve 5 dakika soğumaya bırakın. Tüketirken en azından ılık olduğundan emin olun. Ayrıca, bu aç karnına tüketilmelidir ve adımları dikkatlice izledikten sonra anında rahatlama bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Guava meyvesi, yaprakları da dahil olmak üzere, herhangi bir yan etki geliştirmede size fayda sağlayabilecek tıbbi özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, haftada bir diyelim ki sınırlı olarak tüketmekten daha iyidir. Guava meyveleri ve diğer sağlık yararları hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacak bazı sık sorulan sorular.

 1. Guava meyvesi diyabetli kişilere tavsiye edilir mi?

Şeker hastalarının çoğuna elma yemeleri önerilmiştir, ancak guava şeker hastaları için en iyi atıştırmalıktır. Diyet lifleri bakımından zengindir ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir ve tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltır. Sağlıkla ilgili birçok sorunu tedavi edebilen yüksek düzeyde C vitamini içerir. Meyvelerin kraliçesi guava günde bir kez tüketilebilir ve bu da şeker hastası olarak fitness diyetinize eklenebilir.

 1. Guava meyvesiyle haşlanmış yumurta yemek tehlikeli midir?

Guava, tüketilebilen sağlıklı bir meyvedir ancak bazıları için alerji olabilir. Benzer şekilde yumurtalar da bazı insanlar için alerji olabilir. Bu makaleyi okuduysanız ve hem haşlanmış yumurta hem de guavayı birlikte tüketmek istiyorsanız, bir doktora danışmanız ve aynı şekilde tıbbi yardım almanız tavsiye edilir. Guava ile birlikte haşlanmış yumurta yemek bazılarına, özellikle de bu yiyeceklerden herhangi birine aşırı alerjisi olanlara zarar verebilir.

 1. Beyaz guava ve pembe guava arasındaki fark nedir?

Mantıksal olarak konuşursak, ikisi de aynıdır, ancak ikisi arasında belirgin bir çizgi çizen şey renkleri ve tatlarıdır. Her iki guava türü de diğeriyle benzer faydalara sahiptir. Bu iki cins dünyanın farklı ülkelerinde bulunur. Guava bir meyve veya yaprakları iyileştirici özelliklere sahiptir ve en iyi yanı, herhangi bir yan etkisinin olmamasıdır. Bu meyveler bazıları için alerjik görünebilirken, başkaları da onu yemeyi sevebilir. Bununla birlikte, ikisi arasındaki fark renkleri ve tadıdır, ancak iyileştirici özellikleri aynı kalır.  

 1. Guava yemek için en uygun zaman nedir?

Guava, aç karnına tutularak yenmemesi beklendiği zaman yenmelidir. Bu muzlar için de geçerli. Bunun nedeni, vücudunuzun bu meyvelerden yararlanmaya ihtiyacı varsa, midenizde sindirmek ve karıştırmak için bir miktar yiyecek olması gerektiğidir. Ayrıca, yemeyi bitirdikten 30 dakika sonra tüketilmesi gerektiğini unutmayın.

Guava meyvesi ve yaprakları, bazı sağlık sorunlarını iyileştirebilecek tıbbi özelliklere sahiptir. Ancak fazla tüketmediğinizden emin olun. “Günde bir elma doktoru uzak tutar” demesi gibi, guavaların da elmadan daha iyi iyileştirici özellikleri vardır. Ancak guava alerjiniz varsa, bir doktora danışmanız ve ondan bir çözüm istemeniz gerekir .

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu