Aktüel

Hipopigmentasyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir.

Cildinizde normal cilt tonunuzdan daha açık tonda lekeler var mı? Hipopigmentasyon altta yatan sebep olabilir.

Hipopigmentasyon yaygın bir cilt rahatsızlığıdır, ancak çoğu zaman nedenler ciddi değildir ve kolayca tedavi edilebilir. Ancak, herhangi bir tedavi aramadan önce kök nedenlerini belirlemek önemlidir.

Hipopigmentasyona neyin sebep olduğuna, bu durumun nasıl teşhis edildiğine ve mevcut farklı tedavi seçeneklerinin neler olduğuna daha yakından bakalım.

Hipopigmentasyon Nedir?

Hipopigmentasyon ciltteki melanin miktarının azalmasıdır. Cildinizin doğal rengi, melanin olarak bilinen pigmentin varlığından kaynaklanmaktadır. Melanin, cildin epidermis tabakasında bulunan melanosit adı verilen özel hücreler tarafından üretilir. [1] Cildinizin belirli bir bölgesinde melanin kaybı, bazal cilt tonunuzdan daha açık veya daha beyaz lekelere neden olur. Hipopigmentasyon izleri özellikle koyu tenli kişilerde belirgindir, ancak açık tenli insanları da etkiler.

Hipopigmentasyon lokalize veya genelleştirilebilir. [2]

1. Lokalize hipopigmentasyon

Bu, vücutta bir veya birden fazla bölgede lokalize olan, çeşitli şekil ve boyutlarda daha açık cilt lekelerinin oluşmasıyla sonuçlanır. Lokalize hipopigmentasyon, kısmen veya tamamen melanin kaybından kaynaklanabilir. Aynı zamanda leucoderma veya achromoderma olarak da bilinir. Bu tür hipopigmentasyonu ya doğumla alabilir ya da yaşamınız boyunca elde edebilirsiniz. Lokalize hipopigmentasyona neden olabilecek birkaç tıbbi durum şunlardır:

1. Halo naevus (etrafında beyaz tenli bir halka veya hale olan bir ben)

2. Vitiligo

3. Pitriyazis

4. İdiyopatik guttat hipomelanozu

5. Maküler hipomelanoz

6. Post enflamatuar hipopigmentasyon veya yara izi

7. Liken skleroz

8. Cüzzam

2. Genelleştirilmiş hipopigmentasyon

Yaygın hipopigmentasyon olarak da bilinen genelleştirilmiş hipopigmentasyon tüm vücudu etkiler. Genetik yapınız veya albinizm gibi tıbbi durumlar nedeniyle genelleşmiş hipopigmentasyonunuz olabilir. Hipofiz bezinin arızalanması, melanosit uyarıcı hormonda (MSH) azalmaya yol açabilir ve bu da nadir bir edinilmiş genelleştirilmiş hipopigmentasyon formuyla sonuçlanır.

melanin üretimi

Hipopigmentasyon Kendi Başına Gider mi?

Post inflamatuar hipopigmentasyon, yani yara izi nedeniyle renklenme kaybı genellikle kendiliğinden geçer. Ancak yara izinin büyüklüğüne bağlı olarak tamamen yok olması birkaç hafta ila birkaç ay sürebilir.

Vitiligo veya albilinizm gibi konjenital hipopigmentasyon kendi kendine gitmez. Beyaz lekeleriniz bakteriyel veya mantar enfeksiyonunun bir sonucuysa, enfeksiyon kapana kadar kaybolmayacaktır.

Hipopigmentasyona Ne Sebep Olur?

Melanindeki azalmaya bağlı hipopigmentasyon, melanin üretiminin baskılanması veya melanositlerin kendisindeki azalma ile tetiklenebilir. Hipopigmentasyonun birkaç yaygın nedeni şunlardır:

 • Melaninin cildin üst katmanlarına hareket etmesine yol açan normal yaşlanma.
 • Güneş ışığı, cilde gelen diğer stresler gibi çevresel faktörler.
 • Deride kesikler, yanıklar, kabarcıklar vb. Yaralanma veya travma
 • B12 vitamini, bakır veya demirin beslenme yetersizliği.
 • Sırasıyla maküler akne veya pityriasis versicolor’daki gibi bakteriyel veya fungal enfeksiyonlar.
 • Kurşun veya ağartma maddeleri içeren kozmetik ürünlerin kullanımı.
 • İmatinib mesilat gibi bazı ilaçlar hipopigmentasyona neden olabilir.[3]
 • Enflamatuar hipopigmentasyon sonrası -Bu hipopigmentasyon şeklini, aşağıdakiler gibi önceki bir cilt problemi izler:

  (i) Atopik dermatit, liken striatus vb.Gibi iltihaplı cilt hastalıkları.

  (ii) Herpes zoster, sifiliz vb. gibi önceki enfeksiyonlar.

  (iii) Dermabrazyon, kriyoterapi vb. prosedürler de bazen hipopigmentasyona yol açabilir. [4]

 • Çok nadir durumlarda, hipopigmentasyon belirli kanser türleriyle ilişkilendirilebilir.

Hipopigmentasyon Nasıl Teşhis Edilir?

Hipopigmentasyonu teşhis etmenin ilk adımı, ciltteki daha açık lekelerin fiziksel muayenesidir. Doktorunuz, spesifik hipopigmentasyon türünü belirlemek için bir Wood’un lamba muayenesi yapabilir. Ayrıca, varsa cildinizdeki pigment anormalliklerini değerlendirmek için bir cilt yüzeyi mikroskobunun kullanıldığı bir dermatoskopi de yapabilirsiniz.

Doktor cüzzam, sarkoidoz veya diğer malignitelerden şüpheleniliyorsa sizden deri biyopsisi yapmanızı isteyebilir. Deri kazıntıları, Tinea versicolor gibi mantar enfeksiyonlarının tespiti için kullanılır.

Yaşınız, ırkınız ve aile geçmişiniz, cilt durumunuzun değerlendirilmesi için sağlık uzmanınız tarafından da değerlendirilecektir. Bazen ailelerde görülen vitiligo gibi durumlarda genetik önemli bir rol oynar. [5]

Hipopigmentasyon Nasıl Tedavi Edilir?

Hipopigmentasyonunuzun tedavisi, altta yatan nedene bağlı olacaktır, bu nedenle durumunuzun doğru teşhisi, esasen tedavisine yönelik ilk adımdır. Çoğu post inflamatuar hipopigmentasyon genellikle kendiliğinden düzelir, ancak biraz zaman alabilir. Güneş ışığına kontrollü maruz kalma, cilt tonunu eşitleyen melanin üretimine yardımcı olabilir.

Kızarıklıklardan kaynaklanan hipopigmentasyon için, ilk etapta kızarıklıklara neden olan enfeksiyonları tedavi ettiğinizden emin olmalısınız. Mantar veya bakteriyel enfeksiyonlar için, uygun antifungal veya antibiyotik ilaçlar doktorunuz tarafından reçete edilecektir.

1. Topikal Kremler

C. Topikal steroidler, renk değişikliğini azaltmak veya daha açık ten rengine renk katmak için doktorunuz tarafından reçete edilebilir. Bazı durumlarda kuruluk ve tahriş olduğunda hipopigmentasyon olduğunda nemlendirici bir losyon kullanılabilir.

B. Günlük kullanıldığında vitiligo hastalarına yardımcı olmak için kömür katranlı topikal bir formülasyon kaydedildi. Yine de sertifikalı bir sağlık uzmanı tarafından yazılmalıdır.

C. Cildinizdeki renk değişikliğini gidermek için hidrokinon içeren bir jel deneyebilirsiniz.

2. Kozmetik Prosedürler

C. Lazer tedavisi, yara izlerine bağlı hipopigmentasyonun giderilmesinde etkili olabilir. Vitiligo hastalarının tedavisinde bazen psoralen ve ışık terapisinin bir kombinasyonu bazen etkilidir. Küçük çocuklar ve hamile kadınlar Psoralen’den kaçınmalıdır.

B. Fraksiyonlu yüzey yenileme, güneş hasarı nedeniyle hipo ve hiperpigmentasyon karışımı olan hastalarda cildin pürüzsüzleşmesine yardımcı olabilir.

C. Ciddi yanıklara bağlı olarak renk değişikliği olan hastalarda deri grefti kullanılabilir.

3. Ev Çözümleri

A. Yeterli miktarda hardal yağı içeren 5 çay kaşığı zerdeçal macunu yapın ve etkilenen bölgeye günde iki kez uygulayın. Görünür sonuçların gösterilmesi bir yıl kadar sürebilir.

B. Zencefil suyu, özellikle zencefilin kökleri hipopigmentasyon tedavisinde etkilidir. Biraz zencefil veya köklerini rendeleyin ve hipopigmentasyonla yaralarınıza sürün. En iyi sonuçlar için bunu günde iki kez yapın.

C. Toz bakuchi tohumlarını hindistancevizi yağıyla karıştırabilir ve hipopigmente yamaları uygulayarak zamanla kaybolmalarını sağlayabilirsiniz.

hipopigmentasyonlu beyaz erkekler

Hipopigmentasyonla İlişkili Riskler

Çoğu hipopigmentasyon vakası zararsızdır ve zamanla kendiliğinden geçer. Ancak nadir durumlarda hipopigmentasyon, özellikle albinizm hastalarında deri kanserleriyle ilişkili olabilir. Doğrudan güneş ışığından kaçınmak ve yüksek spf güneş kremi kullanmak, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmaya yardımcı olabilir.

Bazı hipopigmentasyon biçimleri, sistemik bir bozukluğun varlığına işaret edebilir. Örneğin, vücutta kül yaprağı lekelerinin ortaya çıkması, bebeklerde acil tıbbi müdahale gerektiren tüberküloz sklerozunun ilk göstergeleridir. [6]

Son olarak, eşit olmayan cilt rengi ve beyaz lekeler, bir kişinin görünüşünü etkiler. Bu genellikle zihinsel stres ve kaygıya ve hatta bazen hipopigmente deri lezyonları olan kişiye karşı sosyal damgalanmaya neden olur.

Hipopigmentasyonu Önlemek İçin İpuçları

 • Vitiligo, albinizm vb. Gibi belirli hipopigmentasyon biçimleri doğuştandır (doğumla edinilir) bu nedenle önlenemez. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak, cilt durumunun kötüleşmesini önleyecektir.
 • Enfeksiyonlardan kaynaklanan hipopigmentasyonlarda olası yeniden enfeksiyondan kaçınmak için özen gösterilmelidir. İlaçlara karşı direnci önlemek için tam antibiyotik veya antifungal kürü tamamlamalısınız.

Tedavinin Yan Etkisi Olarak Ortaya Çıkan Hipopigmentasyon Ne Kadar Sürer?

Lazer tedavisi gibi bazı kozmetik tedaviler, özellikle koyu ten rengine sahip kişilerde hipopigmentasyon yamalarına neden olabilir. Normalde bu tür yamalar tedaviden sonraki birkaç hafta içinde ortaya çıkar ve birkaç aya kadar kalabilir. Çok nadir durumlarda, bu tür yamalar kalıcı hale gelebilir.

Sonuç

Hipopigmentasyon çoğunlukla zararsızdır ve çoğu cilt rengi değişikliği belirli bir süre içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak, düzensiz cilt rengi, bazı insanlarda psikolojik stresin bir nedeni olabilir ve bu nedenle, daha düzgün bir cilt elde etmek için farklı tedavi stratejilerini tercih eder. Bununla birlikte, başlamadan önce doktorunuzla iyice konuşmalı ve belirli bir tedavi seçeneğinin artılarını ve eksilerini anlamalısınız. Nadir durumlarda hipopigmentasyon, acil tıbbi müdahale gerektirebilecek ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Cildinizi Bilerek Başlayın

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu