İlişkiler

İlişki Tükenmişlik Uyarısı! Görmezden Gelmemeniz Gereken 8 Açıklayıcı İşaret

İlişki tükenmişliği, çiftler arasında ortaya çıkabilecek ciddi sorunlardan biridir. Bazen eşinizle aranızda bir mesafe oluşturabilir. Bilmeyenler, tükenmişlik terimi, bir zamanlar büyük bir coşkuyla yaptığınız bir şeye kendinizi bitkin ve ilgisiz hissettiğiniz aşamayı ifade eder.

Dolayısıyla, ilişki tükenmişliği dediğimizde, ilişkinize olan tutkunuzu kaybetmiş gibi göründüğünüz bir aşamayı kastediyoruz. Artık partnerinizle dışarı çıkmaktan veya onunla kaliteli zaman geçirmekten hoşlanmıyorsunuz. Aynı çatı altında birlikte olsanız bile, genellikle birbirinizden uzak olduğunuzu hissedersiniz.

Bir ilişki tükenmişliğine sahip olmak, özellikle zamanınızı ve duygularınızı ilişkiye harcadığınızda iç karartıcı bir şey olabilir. Genellikle çiftler, bir ilişki tükenmişliğinin belirtilerini fark edemezler ve farkında olmadan ilişkilerini çıkmaza doğru yönlendirirler. Bu nedenle, ilişki tükenmişliğinin belirtilerini belirlemek ve çok geç olmadan işleri onarmak çok önemli hale gelir. Daha fazlasını öğrenmek için, okumak için makaleyi aşağı kaydırın.

Dizi

1. Partnerinizden Ayrılmış Hissedersiniz

Bu, ilişki tükenmişliğinin ilk belirtilerinden biridir. Artık partneriniz için aynı hissetmiyorsunuz. Birbirinizle bir ilişki içinde olduğunuzu bilmenize rağmen, ilişkinin başlangıcında yaptığınız gibi partnerinize bağlı hissetmiyorsunuz. Birbirinizle iletişim kurmadığınız veya günlerce uzak durduğunuz için kendinizi kötü hissetmeyeceğiniz zamanlar olabilir. Sadece bu da değil, daha iyisini hak edip etmediğinizi merak etmeye bile başlayabilirsiniz.

Dizi

2. İlişkinizi Yorucu Buluyorsunuz

İlişkinizin size sinir bozucu ve yorucu geldiği zamanlar olabilir. Duygusal olarak tükenmiş hissetmenize neden olabilir. Sonuç olarak, biraz ‘benimle zaman geçirmek’ isteyebilirsiniz. Partnerinizle bir ilişki içinde olmanıza neyin ikna ettiğini merak ettiğiniz zamanlar olabilir. Aslında, ilişki için gerekli çabayı göstermeyi bile bırakabilirsiniz.

Dizi

3. Artık Randevulaşmak Gibi Hissetmiyorum

Sevginize ilgi duyduğunuz randevular için heyecanlandığınız o zamanları hatırlayın. Bir ilişki tükenmişliğinin işaretlerinden biri, randevulara çıkma konusunda en az heyecanlandığınız veya bir tane planlama ihtiyacı hissetmediğiniz zamandır. Sadece bu da değil, aynı zamanda tarihlerden kaçmak için bazı kötü bahaneler bulmaya çalışabilirsiniz. Dahası, partnerinizle bir randevuya gitmeyi reddettiğiniz için kendinizi suçlu hissetmeyebilirsiniz.

Dizi

4. Partnerinizin Alışkanlıklarını Rahatsız Ediyorsunuz

Bir ilişki tükenmişliğinin başka bir belirti işareti, eşinizin davranışları ve tuhaflıkları sizi rahatsız etmeye başlamanızdır. Bir zamanlar size sevimli ve tatlı gelen davranış şimdi sinir bozucu geliyor. Partnerinizden, sırf onlardan hoşlanmadığınız için davranışını değiştirmesini bile isteyebilirsiniz. Partnerinize belirli bir tuhaflık olduğu için bağırabileceğiniz zamanlar olabilir. Sizin durumunuz buysa, o zaman bir ilişki tükenmişliği yaşadığınız oldukça açıktır.

Dizi

5. Duygusal Olarak Bitkin Hissediyorsunuz

İnsanların dağıldıktan sonra duygusal bir yorgunluk yaşadığı aşikardır. Herhangi bir ilişkiye geri dönmek istemeyebilirler ve potansiyel ortaklarla tanışmak istemeyebilirler. Ancak ilişkideyken aynı şeyle karşı karşıya kalırsanız, bu bir ilişki tükenmişliğinin işareti olabilir. Duygusal enerjiniz olmayabilir ve partnerinizle birlikte olmak istemeyebilirsiniz.

Dizi

6. Partnerinizle Zaman Geçireceğiniz İçin Artık Heyecanlanmıyorsunuz

Partneriniz birlikte kaliteli zaman geçirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışsa da, partnerinizle zaman geçirmekten kaçınmanın yollarını aramaya çalışabilirsiniz. İsteksizce birlikte kaliteli zaman geçirmeyi kabul etseniz bile, onunla en az ilgileniyor görünebilirsiniz. Aslında, biraz ‘boş zaman’ için can atabilir ve partnerinizden sizi yalnız bırakmasını isteyebilirsiniz.

Dizi

7. Sık Sık Partnerinizle Kavga Edersiniz

Eşinizle aranızdaki kavgalar önemli ölçüde arttıysa, bu iyiye işaret olmayabilir. Küçük şeyler için güçlü bir sebep olmadan savaşabilirsiniz. Her şey için kavga etme eğiliminde olabilirsiniz. Örneğin, gözlüklerinizi bulamamak veya partnerinizi telefonda meşgul görmek için mücadele edebilirsiniz. Dövüşmenin dışında, eskiden yaptığınız gibi yama yapamayabilirsiniz.

Dizi

8. Kuru Büyü Yaşıyorsunuz

Bir çiftin bazı nedenlerden dolayı kuru bir dönemden geçebileceği zamanlar olabilir. Örneğin aynı şehirde bulunmayabilirler, bazı sağlık sorunları yaşıyor olabilirler veya kendi iş hayatlarıyla oldukça meşgul olabilirler. Ancak, sürekli olarak partnerinizden rahatsız olduğunuz veya seçiminizden şüphe duyduğunuz için libidonuzda bir düşüş yaşıyorsanız, bu bir ilişki tükenmişliğinin işareti olabilir. Partneriniz kuru büyüyü sona erdirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışsa da siz aynı hissetmeyebilirsiniz. Aslında aynı fiziksel ve duygusal yakınlığa sahip olmadığınız için kendinizi kötü hissetmeyebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen noktaların çoğuyla ilgiliyseniz, o zaman bir ilişki tükenmişliği yaşadığınız oldukça açıktır. Bu durumda, gerçekten bu ilişkiye devam etmek isteyip istemediğinizi analiz etmeniz önemlidir. Ancak duygularınızın etkisi altında herhangi bir karar vermekten kaçınmanız tavsiye edilir. Herhangi bir sonuca varmadan önce ilişkinizin tüm iyi ve kötü yönlerini düşünün.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu