Sağlık

Kalp Hastalıklarını Önlemek İçin Bitkisel Çözümler

Kalp hastalığı, Hindistan ve dünya genelinde milyonlarca kişiyi etkiliyor. Artan yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara ve yüksek kolesterol insidansı ile kalp hastalıkları sevdiklerimizi, arkadaşlarımızı, komşularımızı ve hatta çocuklarımızı bile etkilemeye başlıyor.

Kalp hastalığına genellikle koroner arter hastalığı denir. Basit bir ifadeyle, bu, kan damarlarının iç astarında yağ ve diğer zararlı maddelerin birikmesini ifade eder. Kalp atar damarlarını besleyen bu kan damarlarına koroner arter denir ve bunun içindeki hastalığa koroner arter hastalığı denir.

Kalp damarları, içerisindeki yağ birikimlerinden daraldığında, ihtiyaç anında kalp kası yeterli miktarda kan ve oksijen alamaz. Bu, göğüs ağrısı, nefes alma zorluğu, çarpıntı, mide bulantısı, kusma ve hatta terleme gibi çeşitli semptomlara yol açabilir.

Genel olarak, bir birey koroner arter hastalığına sahip olduğunda, belirli yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması çok önemlidir. Sadece bu da değil, kan inceltici ve kolesterol düşürücü ajanlar gibi atardamarları açık tutacak ve kalp kasına iyi kan akışı sağlayacak ilaçlar reçete edilebilir.

Kalp Hastalıklarını Önlemek İçin Bitkisel Çözümler

Bununla birlikte, bir kişi kalp krizi geçirirse, pıhtı kırma tedavileri ve stent yerleştirmeleri gerekebilir.

Koroner arter hastalığı ile ilgili sorun, iltihaplanma varlığıdır. Kalbin arterlerindeki iltihaplanma, trombositler ve yağ hücreleri adı verilen kan pıhtılaşma hücrelerini çeken bir dizi değişikliğe yol açabilir. Bunlar kalp arterlerinde bir plak oluşturmak için birlikte çalışırlar. Bu, aterosklerotik bir plak olarak bilinir ve koroner arter hastalığının temel nedenidir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, düzenli egzersiz yapmak, kan basıncını kontrol etmek ve normal kan şekeri seviyelerini korumak ve sigarayı bırakmak önemli olsa da, iyi haber, kalp hastalıklarını önlemek için bazı bitkisel çarelerin olmasıdır. Kalp hastalığının önlenmesi için en iyi bitkisel ilaçlardan bazılarına bu makaleye bir göz atalım.

Kalp hastalığını önleme için doğal çarelere ilişkin bir tartışmaya geçmeden önce, kalp hastalığını daha da kötüleştirebilecek bazı yiyeceklere kısaca bir göz atalım.

Kalp Hastalığını Kötüleştiren Gıdalar:

Birçoğumuz kalp hastalığını kötüleştirebilecek yiyeceklerin tamamen farkında olduğu için burada çok fazla detaya girmem gerektiğini düşünmüyorum.

Yağ ve yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerin kalp için kötü olduğu bilinmektedir. Yakın zamana kadar doymuş yağların, kolesterol seviyelerini kötüleştiren ve kalp hastalığına yakalanma olasılığını artıran kötü yağlar olduğuna inanılıyordu.

Bununla birlikte, 2009 yılında International Journal of Clinical Practice’de yayınlanan bir çalışma, kolesterol ve kalp hastalığı arasında bir bağlantı olsa da, bunu öne süren çalışmalar iyi tasarlanmadığı için güçlü olmadığını belirtti.

Tuz oranı yüksek yiyeceklerin tansiyon değerlerini yükselttiği bilinmektedir. Bu, özellikle halihazırda yüksek tansiyonu olanlar için geçerlidir.

İlgili Okuma: Yüksek Tansiyondan Kurtulma Adımları

Kalbinize gelince ne yiyeceğinizi bilmek zordur. Kalp hastalığını doğal olarak nasıl önleyeceğinizi arıyorsanız, o zaman bu makale size kesinlikle ‘bitkisel’ ve doğal yoldan yardımcı olacaktır.

Kalp Hastalığını Önlemek İçin Bitkisel Çözümler:

Artık kalp hastalığının nasıl sorunlara neden olabileceğine dair kısa bir anlayışa sahip olduğumuza göre, kalp hastalığını önlemek için bazı yaygın bitkisel ilaçlara bir göz atalım. Burada sebze ve meyvelerden bahsetmeyeceğim, ancak çoğunlukla kalp hastalığı ve kalp krizi riskini azalttığı kanıtlanmış otlar ve baharatlardan bahsedeceğim.

Bazı ilginç kalp hastalığı önleme ipuçlarına geçelim….

1. Yeşil Çay:

Yeşil çay, birçok rahatsızlığın en güçlü doğal ilaçlarından biri olarak defalarca ortaya çıktı. Kalp hastalığından sorumlu olan zararlı serbest radikallerle savaşma kabiliyetine sahip yüksek antioksidan içeriği ile tanınır.

Yeşil çayda bulunan başlıca antioksidan epigallokateşin gallattır (EGCG). Çok sayıda fizyolojik süreçten ve gıdaların sindiriminden vücutta oluşan zararlı toksinlerle mücadele etme kabiliyetine sahiptir. Sadece bu da değil, kirlilik ve duman gibi çevresel faktörlere maruz kalındığında serbest radikal denen zararlı toksinler üretilir.

Klinik araştırmalar, kalp koruma yeteneklerinin faydalarından yararlanmak için günde 5 ila 6 bardak yeşil çay içmenin gerekli olduğunu göstermektedir.

2. Zerdeçal:

Zerdeçal, Hint yemeklerinde bol miktarda bulunan doğal bir baharattır. Zerdeçal, kalp kasını koruyan güçlü özelliklere sahip aktif bileşen kurkumin içerir. Zerdeçalın sarı renginden kurkumin sorumludur.

Günlük beslenmenizin bir parçası olarak düzenli zerdeçal tüketmenin faydaları sadece kalbi korumayla sınırlı değildir. Curcumin, çok sayıda çalışmada anti-inflamatuar, anti-kanser ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Sadece bu da değil, antitrombotik özellikleriyle kanı inceltici etkisi vardır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, hafıza gücünüzü artırabileceğini ve hafıza kaybını ve Alzheimer hastalığını geciktirebileceğini buldu.

Kalp krizi ve kalp hastalığının büyük bir kısmı kan damarlarının daralması yani aterosklerozdur. Bu makalede daha önce bahsettiğim gibi, ateroskleroz, altta yatan iltihaplanmanın bir sonucudur.

Zerdeçaldaki kurkumin, bir anlamda iltihabı ve aterosklerozu azaltabilen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu, diyetinizin bir parçası olarak düzenli olarak zerdeçal tüketerek kalbinizi kalp hastalığından koruyabileceğiniz anlamına gelir.

Günlük zerdeçal dozunuzu almanız basittir. Köriye gerekli miktarı serpebilir, hatta tüketmeden önce bir bardak süte küçük bir çay kaşığı bile ekleyebilirsiniz.

Klinik çalışmalar, zerdeçalda düzenli kurkumin kullanımının, kalp kasının kalınlaşması ve zayıflamasından sorumlu olan bazı yolları engelleyebileceğini de göstermiştir. Sadece bu değil, kurkumin, kalp kasına giren kalsiyum miktarını düzelterek düzensiz kalp ritimlerinin gelişimini de önleyebilir.

Kurkumin kullanımı, obez olan veya metabolik sendrom denilen bir durumdan muzdarip olan kişilerde özellikle yararlı olabilir. Metabolik sendrom, yüksek tansiyon, diyabet, obezite, yüksek kolesterol ve kalp krizlerinde risk faktörleri olan diğer sorunların bir kombinasyonundan oluşur.

Kurkumin, anti-enflamatuar etkiler uygulayarak kalbinizi erken yaşlanmaya karşı koruyabilir. Belirli bir çalışmada, kurkuminin, koroner arter hastalığından sorumlu bir yağ türü olan trigliseridleri azaltabileceği bulundu. Sadece bu değil, aynı zamanda iyi kolesterol, yani HDL kolesterol seviyelerini de artırabilir. Düşük enerjili kolesterol yani kötü kolesterol seviyeleri de görüldü.

Son olarak, kurkumin ayrıca kalp yetmezliği gelişme riskini de azaltabilir. Kalp yetmezliğinde kalp kası büyür ve bir pompa olarak verimli bir şekilde çalışamaz. Bu, özellikle tip II diyabet hastaları için geçerlidir. Diyabette yüksek kan şekeri oksidatif stres uygulayarak kalp kasına zarar verebilir. Bu, zerdeçaldaki kurkumin ile önlenebilir.

Kısacası, zerdeçalın sağlığa birçok faydası vardır ve özellikle kalbi koruyabilir.

3. Sarımsak:

Sarımsak (Allium sativum) birçok terapötik faydaya sahip bir ajan olarak tıbbi tarih dünyasında müthiş bir statüye ulaştı. Aslında sarımsağın tarihi, solucanlar, tümörler ve hatta kalp rahatsızlıkları gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanıldığı Mısır zamanlarına dayanmaktadır.

Sarımsak sadece karbonhidrat bakımından zengin değildir, aynı zamanda potasyum, bazıları için fosfor, çinko ve A ve B vitaminleri kompleksi gibi orta seviyelerde farklı besinler içerir.

Kalp hastalığını önlemede sarımsağın sağlığa faydalarını inceleyen bir dizi farklı klinik çalışma vardır.

1. Sarımsak, Kolesterolü Düşürür

Çok iyi bileceğiniz gibi, yüksek kolesterolün kalp hastalığı riskini bir dereceye kadar artırdığı gösterilmiştir. Kolesterol sentezi, karaciğerde hedging giclée redüktaz adı verilen bir enzimin etkisi altında gerçekleşir. Sarımsağın, bu enzimi bloke edebilen ve dolayısıyla karaciğerdeki kolesterol oluşum seviyelerini düşürebilen bileşikler içerdiği bulunmuştur.

2. Sarımsak, Kan Hücrelerinin Yapışkanlığını Azaltır:

Kalp hastalığında ortak olan bir özellik, aşırı kan kalınlığıdır. Trombosit adı verilen kan hücreleri birbirine yapışabilir ve trombüs adı verilen bir pıhtı oluşturabilir. Araştırmalar, düzenli sarımsak tüketiminin trombositlerin yapışkanlığını azaltabildiğini ve dolayısıyla arterlerde kan pıhtılarının oluşumunu azaltabildiğini bulmuştur. Arterlerdeki kan pıhtıları, kalp krizinin yaygın bir nedenidir.

3. Sarımsak Kan Basıncını Kontrol Eder:

Sarımsak özlerinin, kan basıncını kontrol etmekten sorumlu olan belirli faktörleri düzenlediği bulunmuştur. Yüksek tansiyon, kalp hastalığının gelişiminde bir risk faktörüdür ve kan basıncını kontrol etmek, kalbi korumak için çok önemlidir.

4. Sarımsak Oksidatif Stresi Azaltır:

Oksidatif stres, kalp hastalığına yol açan kalp arterlerine zarar vermekten sorumlu olan serbest radikallerin oluşumunu ifade eder. Yüksek tansiyonu olan hastaları inceleyen belirli bir çalışmada, sarımsak incileri düzenli bir takviye olarak verildi. Bu deneklerin sadece kan basıncında bir düşüşe sahip olmadığı, aynı zamanda daha düşük oksidatif stres seviyelerine sahip olduğu bulundu. Başka bir deyişle, düzenli sarımsak tüketimi, kalbi çeşitli zararlı serbest radikallerden koruyabilir.

Hint diyeti zaten sarımsak açısından zengindir. Yemeklerimizde yaygın baharat olarak kullanılmaktadır. Sarımsakları atmayın. Bunun yerine onu yiyin ve kalp korumasının faydalarından yararlanın.

4. Zencefil:

Yine zencefil, Hindistan mutfağında yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Hatta ‘masala chai’ yapmak için çaya bile eklenir.

Zencefil ile ilgili iyi haber, klinik çalışmalarda gösterilen çok sayıda farklı kardiyovasküler faydaya sahip olmasıdır.

Günlük zencefil tüketimini inceleyen belirli bir çalışmada, Çinli araştırmacılar düzenli zencefil tüketiminin yüksek tansiyon geliştirme riskini% 8 azalttığını buldular. Buna ek olarak, koroner arter hastalığı riskinin de yaklaşık% 13 oranında azaldığını buldular. Bu faydadan yararlanmak için önerilen zencefil alımı günde 2 ila 4 gramdı.

1. Zencefil Kolesterolü Düşürür:

Babol Tıp Bilimleri Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, düzenli zencefil tüketiminin kötü kolesterol, yani LDL kolesterol seviyelerini düşürebileceği bulundu. Buna ek olarak, iyi kolesterol yani HDL kolesterol seviyelerini de yükseltti. Hayvan çalışmaları, sarımsağın, kötü kolesterol seviyelerini düşürme konusunda kolesterol düşürücü bir ilaç almak kadar etkili olduğunu buldu.

2. Zencefil Kan Şekerini Kontrol Eder:

Diyabet, kalp hastalığının gelişmesinde önemli bir risk faktörüdür. Yüksek kan şekerinin kan damarlarına zarar verdiği ve kalp damarlarının daralmasına neden olarak kalp krizi ve kalp yetmezliğine neden olduğu iyi bilinmektedir.

Klinik araştırmalar, zencefil veya günlük diyetinize ek olarak kullanmanın açlık kan şekerini neredeyse% 12 oranında azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Uzun vadede kan şekeri değerlerini yaklaşık% 10 oranında düşürebilmektedir.

Açıktır ki, zencefilin bir dizi farklı sağlık yararı vardır ve bu onu kalp hastalığını önlemek için harika bir bitkisel ilaç haline getirir.

5. Kırmızı biber:

Kırmızı biber, ona baharatlı bir tat vermekten sorumlu olan aktif bileşen kapsaisin içerir.

2015 yılında yayınlanan bir klinik çalışmada, kapsaisinin bir dizi farklı kalp faydasına sahip olabileceği bulundu.

Özellikle kan basıncını kontrol edebildiği, kan şekerini düşürdüğü, kalp kası üzerindeki baskıyı azalttığı ve kalp kası kalınlığını kontrol edebildiği, vücut ağırlığını azalttığı ve aterosklerozu yavaşlattığı bulundu.

Kapsaisin ayrıca kanı inceltme ve pıhtılaşmasını önleme özelliğine de sahiptir. Bu, kalp krizlerini önlemede önemlidir.

Kalp hastalığını önlemek için bir dizi farklı bitkisel ilaç vardır. Bunlardan bazılarına en azından düzenli olarak katılmanız önemlidir. Bu bitkisel ilaçları düzenli egzersiz ve sağlıklı ve dengeli beslenmeyle birleştirerek çok küçük yaşlardan itibaren kalp krizi ve kalp yetmezliği gelişme riskinizi azaltabilirsiniz.

Önerilen Okuma: Kalp Hastalığı hakkında endişeli misiniz? İşte Nasıl Test Edilebilirsiniz

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu