Sağlık

Kanseri, Obeziteyi ve Kalp Hastalığını Önleyen En İyi Alkali Gıdalar

Gıda, refahımızın özüdür. Doktorunuzdan, diyetisyeninizden veya internetten alabileceğiniz herhangi bir sağlık tavsiyesine bakarsanız, sağlıklı kalmanın özünün genellikle uygun bir diyet ve egzersiz rutini oluşturduğunu göreceksiniz.

Son yıllarda, çoğu obeziteyi bir risk faktörü olarak içeren çok sayıda sağlık sorununun insidansında artış olmuştur. Şu anda mevcut olan kapsamlı araştırmalara rağmen kanser ve kalp hastalığı da daha yaygın hale geliyor. Devam eden çalışmalar, bu sorunların insidans ve prevalansta ortaya çıkmasını önlemeyi hedefliyor, ancak önümüzde hala uzun bir yol var gibi görünüyor.

Diyetimize gelince, meyve ve sebzeler aynı kaldı. Bununla birlikte, gıdaların artık korunma ve işlenme şekli sağlığımızı oldukça dramatik bir şekilde değiştirdi. Belirli yiyeceklerin ne kadar sağlıklı olabileceğini ve kanser, obezite ve kalp hastalıklarının önlenmesi söz konusu olduğunda doğal tedavilerin ne kadar yararlı olduğunu bir şekilde unuttuk.

Vücudumuzun içinde, her karmaşık fizyolojik fenomeni işler. Bu, asit ve alkali arasında bir dengenin olduğu bir ortamda meydana gelir. Vücudun normal pH’ı birkaç faktörle değiştirilebilir ve bu faktörlerden biri, belirli yiyeceklerin tüketimidir. PH’ı değiştirerek kanser, kalp hastalığı ve aşırı kilolu olma riski önemli ölçüde artar. Bu, özellikle kan dolaşımındaki asit miktarı arttığında geçerlidir.

Alkali Gıdalar

Bu yazıda, vücudun pH’ını değiştirebilen ve alkalinitesini koruyabilen alkali özelliklere sahip bazı yiyeceklere bir göz atacağız. Bunu yaparak, obezite, kanser ve kalp hastalığı dahil olmak üzere çok sayıda sağlık sorunu geliştirme riskinizi azaltabilir.

Ama önce….

Alkali Diyetleri Anlamak – Neden Önemlidir?

Alkali diyetler neden gerçekten önemlidir?

Alkali diyeti uygulamanın birkaç farklı faydası vardır. Alkali diyetin en önemli faydalarından biri kemik yoğunluğunun ve kalınlığının ve kas kütlesinin korunmasını içerir. Araştırmalar, alkalileştirici etkiye sahip meyve ve sebzeleri tüketerek kemik gücünün artabileceğini ve kas kütlesinin korunabileceğini bulmuştur.

Benzer şekilde, alkali diyet, tansiyon kontrolü ve kalp hastalıkları ile felçlerin önlenmesi söz konusu olduğunda da faydalı etkilere sahiptir. Bunun nedeni, alkali diyetin yüksek anti-enflamatuar etkileri nedeniyle yaşlanma karşıtı etkilere sahip olmasıdır. Bunun yanında büyüme hormonu üretimini de arttırır.

Kan dolaşımındaki yüksek asit içeriğinin sırt problemlerini, baş ağrılarını, adet problemlerini ve eklem ağrılarını kötüleştirdiği bulunmuştur. Almanya’da yapılan klinik çalışmalar, düzenli olarak bir alkali takviyesi alarak, önemli sayıda bireyin bu sorunlardan daha az miktarda ağrı yaşayabileceğini doğrulamıştır.

Alkali diyetler bağışıklık fonksiyonlarını artırabilir. Antiinflamatuar ve antioksidan etkilerle birlikte, alkali bir diyetin ardından kanseri önleyebilir. Buna ek olarak, kanser tedavisinde verilen kemoterapi ajanlarının etkilerini güçlendirmeye de yardımcı olabilir.

Vücut ağırlığı söz konusu olduğunda, asidik yiyecekler yemek leptin seviyelerini artırabilir ve iltihabı artırabilir. Alkali besinler ise leptin düzeylerini düşürerek ve antiinflamatuvar etkileriyle obeziteyi önleyebilir. Bu yazıda tartışılan yiyecekleri tüketirseniz daha verimli yağ yakacak ve vücut ağırlığınızı önemli ölçüde azaltacaksınız.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, mümkün olduğunda organik alkali yiyecekler tüketmenin daha iyi olduğudur. Bunun nedeni organik gıdaların, mineral yönünden zengin toprak içeren ve daha önemli bir alkalileştirici etkiye sahip bir ortamda yetiştirilmesidir.

Asidik Gıdalar:

Alkali Gıdalar ve Asidik Gıdalar

Düzenli olarak tükettiğiniz bazı yiyeceklerin vücuttaki asitliğe katkıda bulunduğunu duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. En yaygın sorunlardan biri işlenmiş gıdalardır. Modern diyetler önemli ölçüde değişti ve bu gıdalardaki sofra tuzu içeriği önemli ölçüde arttı. Sodyum klorit Tuzlu atıştırmalıklarda ve işlenmiş yiyeceklerde bulunan bu asit vücutta asidik bir ortam yaratarak kan damarlarını daraltabilir ve yüksek tansiyonu kötüleştirebilir.

Benzer şekilde, günümüzde yaygın olarak bulunan işlenmiş tahıllar da vücuttaki asitliği artırabilir. Bunun yerine, bu makalenin sonraki bölümlerinde anlatıldığı gibi sağlıklı alternatifler seçin.

Kafeinli içecekler vücutta asidik bir ortam oluşturur ve uzun vadede zararlı olabilir. Benzer şekilde, süt ürünlerinin de vücuttaki asitliği arttırdığı gösterilmiştir. Üretken bir şekilde, kalsiyum açısından zengin ürünler osteoporoz riskini artırabilir.

Son olarak, fırından çıkan pirinç, ekmek, makarna ve diğer hazır ürünler de vücudumuzdaki asidik ortamı artırabilir.

İlginç bir şekilde, vücudun çevresindeki asitlik stresten artabilir. Yeterli egzersiz eksikliği, aşırı kırmızı et tüketimi, cep telefonlarından radyasyona maruz kalma, kirlilik ve sürekli antibiyotik kullanımının da bir neden olduğuna inanılıyor.

Bu makalede anlatılanların çoğunun, asidik bir ortamın genellikle sağlık için kötü olduğu anlayışıyla çıkarıldığı unutulmamalıdır. Bununla birlikte, asitli yiyecekler listesinde adı geçen pek çok yiyeceğin, taşıdıkları ek besinsel faydalar nedeniyle sağlığa da iyi geldiğini lütfen unutmayın. Örneğin yumurta iyi bir protein kaynağıdır.

Asitli ve alkali yiyecekler hakkında ihtiyaç duyacağınız daha fazla bilgi için daima doktorunuzla konuşun.

En İyi Alkali Gıdalar:

1. Karpuz:

Üstümüzde yaz sıcağıyla birlikte karpuz günlük beslenmemizin bir parçası olarak popülerlik kazanıyor. Sadece su ve besinlerle dolu olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığı iyileştirmede son derece faydalı olabilecek alkali bir pH’a sahiptir. Karpuzun bazı temel vitamin ve mineralleri içerdiği ve aynı zamanda onu güçlü bir anti-kanser meyvesi yapan antioksidanlar açısından zengin olduğu iyi bilinmektedir. Karpuzda bulunan yüksek lif içeriği, sağlıklı bağırsakları ve sağlıklı bir kalbi korumak için iyidir. Yaz aylarında, mümkünse düzenli olarak bir kase doğranmış karpuzla kendinizi şımartın.

2. Limon:

Sağlığımız söz konusu olduğunda limonların ne kadar faydalı olduğunu zaten tartışmıştım. Kansere karşı savaşabilen, yağları parçalayarak vücut ağırlığını azaltabilen ve kalbi koruyabilen antienflamatuvar bileşiklerin yanı sıra C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindirler. Ayrıca çok sayıda mineral bakımından da zengindirler.

3. Mantarlar:

Onları sevseniz veya onlardan nefret ediyor olsanız da, mantarların pH’ı iyileştirdiği ve arttırdığı ve alkaliniteyi arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca, zaman zaman kendilerini şımartmaya değer kılan bazı besinler açısından da zenginler vardır.

4. Domates:

Domates, B kompleks vitaminleri ve likopen bakımından zengindir. İlginç bir şekilde, aynı zamanda alkalindirler ve alkaliniteyi artırabilirler. Neyse ki Hint diyeti, köriler ve salataların bir parçası olarak kullanılan bol miktarda domates içerir. Zaman zaman domateslerin tadını çıkardığınızdan emin olun.

5. Zencefil:

Zencefil, Hint yemeklerinde yaygın olarak kullanılır. Keskin kokusu ve baharatlı tadı ile ülkemizde herkesin mutfağında vazgeçilmez bir üründür. Neyse ki, aynı zamanda vücudun pH’ını artırabilen alkali bir besindir. Ek avantajlarla birlikte, zencefili sadece normal yemeklerinizin bir parçası olarak değil, aynı zamanda çayınızda da deneyin ve tadını çıkarın.

6. Brokoli:

Brokoli, gezegendeki en besleyici sebzelerden biri olmaya devam ediyor. Ancak, tatsız tadı nedeniyle pek fazla insan bundan keyif almadı. Bununla birlikte, brokoli sevenler için iyi haber şu ki, brokoliyi alkaliliği artırabilir ve kemik sağlığını iyileştirebilir. Aynı zamanda protein ve diğer besinler açısından son derece yüksektir, bu da onu buharda pişirilmiş veya körilerin bir parçası olarak tüketmeyi sağlıklı kılar.

7. Yeşil Fasulye:

Yeşil fasulye lif ve diğer besinler bakımından zengindir. Şu anda mevcut olan en iyi alkali gıdalardan biri olmaya devam ediyorlar ve mümkün olduğunda düzenli diyetinize dahil edilmeleri gerekiyor.

8. Olgun Muzlar:

Olgun muzlar potasyum açısından zengindir ve besinlerle doludur. Doğada esas olarak alkalidirler ve düzenli olarak tüketilirlerse çok yardımcı olabilirler.

9. Fasulye:

Lacivert fasulye ve lima fasulyesi gibi fasulyeler çok iyi bitki proteini kaynaklarıdır ve aynı zamanda doğada alkalindir. Öncelikle vejeteryan yiyeceklerden hoşlananlar için uygundur. Aynı zamanda iyi bir ağız sağlığının korunmasına yardımcı olan çok sayıda vitamin ve mineral içerir.

10. Somunlar:

Mevcut tüm kuruyemişler arasında, badem en iyi alkalinite ve sağlık yararlarına sahip gibi görünüyor. Size gün için enerji verecek en iyi alkalin kaynağını arıyorsanız, her gün bir avuç badem tüketin.

Şu anda çeşitli sağlık yararları sunan pek çok alkali gıda bulunmaktadır. Akıllıca seçin ve bunları düzenli diyetinizin bir parçası olarak dahil ettiğinizden emin olun.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu