Aktüel

Kimyasal Peelling Yada Mikrodermabrazyon – Cildiniz İçin Hangisi Daha İyi

Kırışıksız bir cilde özlem duyuyor musunuz? Ancak, hangi profesyonel tedaviye gideceğinizden emin değilsiniz, değil mi? Kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon, genç yüzünüzü biraz daha uzun süre koruyan en popüler iki seçenektir.

Her ikisi de profesyonel rehberlik altında yapılırken, çoğu ikisi arasında seçim yapmakta zorlanıyor. Cildinize en uygun seçeneği seçebilmeniz için iki uygulama arasındaki farkları detaylı olarak inceleyelim.

Kimyasal Peeling Nedir?

Halk arasında kimyasal peeling olarak bilinen kemoeksfoliasyon, cildinizin klinik görünümünü iyileştirmek için yüzünüze kimyasal bir solüsyon uygulandığı bir yöntemdir. Bu, cildinizin hasarlı üst tabakasını kaldırır ve gençleşmesini sağlar. Yeni bir üst katman belirir ve yüzünüz genç görünür.

O nasıl çalışır?

Kimyasal bir kabuk, epidermal ve dermal tabakanızın proteinini koagüle eden (katı veya yarı katı hale dönüşen) ve iltihaplanmaya neden olan kostik maddelere sahiptir. Aynı zamanda yeni kolajen ve elastinin yenilenmesini etkiler.

Uygunluk ve Etkiler

Kimyasal peeling yaptırmak için ideal yaş 20-30’lu yaşlardır. Bununla birlikte, düzensiz ciltlerini tedavi etmesi ve lekesiz, kırışıksız bir cilde sahip olması gereken herkes bunu tercih edebilir. Kimyasal peelingler ince çizgileri, kırışıklıkları ve yaşlılık lekeleri, koyu lekeler, şişlikler gibi diğer yaşlanma belirtilerini hedef alır. Kimyasal peelingler ayrıca işlem sonrası yara izi ve her türlü pigmentasyon riskini en aza indirir. [1]

Kimyasal Peeling Türleri

Üç tür kimyasal soyma mevcuttur.

1. Hafif veya Yüzeysel Kabuk:

Hafif kimyasal peeling, daha düşük seviyeli cilt renk değişimini tedavi etmek için kullanılır. Dermatologlar hafif kimyasal peelingler için hafif asitler kullanırlar.

2. Orta Kabuk:

Koyu lekeler, yaşlılık lekeleri, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini tedavi etmek için orta derecede peeling yapılır.

3. Derin Kabuk Soyma:

Derin yara izleri ve daha koyu yaşlılık lekeleri gibi daha ciddi sorunlar için derin peeling gereklidir.

Mikrodermabrazyon Nedir?

Mikrodermabrazyon, cildinizin üst tabakasını çıkarmak ve gençleşme şansı vermek için minimal invaziv bir kozmetik prosedürdür. Teknik olarak 1985 yılında ortaya çıkan bir epidermal yüzey yenileme prosedürüdür. O zamandan beri cildinizin görünümünü iyileştirmek için cerrahi olmayan bir prosedür olarak kabul edilmektedir.

O nasıl çalışır?

Mikrodermabrazyon, cildinize bazı yapışkan kristalleri iterek epidermisin en iç tabakasında bir yeniden düzenlemeye zorlar.

Uygunluk ve Etkiler

Mikrodermabrazyon için özel bir yaş sınırlaması yoktur. Ancak 12 yaş altı ve 70 yaş üstü kişiler bazı zorluklarla karşılaşabilir. Zayıf cilt tonu, akne izleri, yara izleri, melazma ve kırışıklıklar, ince çizgiler, yaşlılık lekeleri gibi diğer yaşlanma belirtilerini hedef alır.

Mikrodermabrazyon Türleri

Mikrodermabrazyonun da üç çeşidi vardır.

1. Elmas Uçlu Mikrodermabrazyon:

Cildinizdeki ölü deri hücrelerini temizlemek için elmas uçlu bir başlıktır.

2. Hidradermabrazyon:

Bu, bir dermatoloğun kristal sprey ve dermal infüzyon kombinasyonunu kullandığı yeni bir süreçtir.

3. Kristal Mikrodermabrazyon:

Cildinize nazikçe kristal sprey sürmek için bir başlık gerektirir.

Kimyasal Peel Vs Mikrodermabrazyon

Kimyasal Soyma Mikrodermabrazyon
Amaç Kimyasal peelingler genellikle daha derin kırışıklıklar, pigmentasyon, yaşlılık lekeleri, yara izleri, melazma izleri gibi cilt yaşlanma belirtilerini tedavi etmek için kullanılır. Mikrodermabrazyon, cildinize renksiz cilt tonu, koyu noktalar, yaşlılık lekeleri, yara izleri, melazma, kırışıklıklar ve ince çizgilerden kurtulma ve kurtulma şansı verir.
İşlem 1. Dermatolog önce yüzünüzü temizleyecek ve gözlerinizi korumak için size gözlük verecektir. 2. Dermatolog, bölgeyi uyuşturmak için size topikal anestezi verebilir. 3. Daha sonra kimyasal formülasyonu uygularlar. 4. Derin soyma prosedürü için dermatologlar güvenlik nedenleriyle kalp atış hızını izler. 5. Gerçek işlemden 48-72 saat sonra cildiniz soyulmaya başlar. 1. İşlemden önce anestezi kullanılması zorunlu değildir. 2. Aşındırıcı kristalleri cildinize itmek ve üst tabakayı çıkarmak için bir başlık kullanılır. 3. İşlemden sonra dermatolog cildinize nemlendirici uygulayacaktır.
Kullanılan Malzemeler Kimyasal peelingler glikolik asit, trikloroasetik asit, laktik asit, salisilik asit vb. Malzemelerden yapılır. Mikrodermabrazyon kristalleri sodyum bikarbonat ve alüminyum oksitten yapılmıştır.
Prosedürün süresi Hafif veya yüzeysel kimyasal peelingler fazla zaman almaz. Ancak orta ve derin kimyasal soyma prosedürünün tamamlanması 30 ila 90 dakika sürebilir. Yüzdeki mikrodermabrazyonun bitirilmesi 35-45 dakika, boyun için yaklaşık 20 dakika sürebilir.
Kusurların giderilmesi Bu, daha derin kusurları giderebilir. Bu, cildin yalnızca en dış katmanını kaldırır.
İlgili Ağrı Kimyasal bir soyma batma hissine neden olabilir, ancak soğutma kompresi sorunu çözebilir. Derin peeling prosedürleri ağrı kesici ilaç gerektirebilir. İşlem dikkatli yapılırsa ağrıya neden olmamalıdır. Sadece bazı hafif yan etkilere sahip olabilirsiniz.
Iyileşme süresi Cildinizin kimyasal peeling işleminden iyileşmesi 5 ila 7 gün sürer. Mikrodermabrazyon çok kısa bir iyileşme süresi gerektirir. İşlemle aynı gün cildiniz daha iyi hissetmeye başlayabilir.
Maliyet Bunlar maliyetlidir. Hafif kabuklar için yaklaşık 150 dolar, derin kabuklar için 300 doların üzerinde olabilir. Mikrodermabrazyon için ortalama maliyet 136 dolardır. [3]
Faydaları Aşırı güneşe maruz kalmanın neden olduğu ölü cilt hücrelerini, ince çizgileri ve kırışıklıkları giderir. Yaşlılık lekelerini, düzensiz cilt tonunu, lekeleri, sivilce izlerini, melazmayı giderir. [4] vb. Beyaz başlıklar ve siyah noktalar için eşit derecede etkilidir.
Yan etkiler Cilt renginizde kalıcı bir değişikliğe neden olabilir. Kimyasal bir peeling seansından sonra da yara izi fark edebilirsiniz. Çok az insan uçuk veya uçuk gibi enfeksiyonlara yakalanır [5]. Yan etkiler olarak kızarıklık, şişmiş cilt, güneş hassasiyeti, batma hissi ve bazı durumlarda yanık izleri fark edebilirsiniz.

Hangisi Daha Yaygın Olarak Kullanılır – Kimyasal Soyma veya Mikrodermabrazyon?

Hem kimyasal peeling hem de mikrodermabrazyon popüler cilt tedavileridir. Bu iki tedavi, yaşlanma belirtilerini ve düzensiz cilt tonunu hedeflediği ve tatmin edici sonuçlar verdiği için, insanlar bunlarla eşit derecede ilgilenir. Çok azı renksiz ciltleri için kimyasal peeling yaptırırken, diğerleri daha basit mikrodermabrazyon seçimini yapıyor.

Cilt Tipi-Kimyasal Soyma veya Mikrodermabrazyon İçin Hangisi Daha İyi?

Cildiniz hafifçe solmuşsa veya kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri gibi yaşlanma belirtileriyle ilgili küçük problemleriniz varsa, hafif bir kimyasal soyma veya mikrodermabrazyon en iyi seçenektir. Yüzeysel kimyasal peeling tüm cilt tipleri için uygundur.

Mikrodermabrazyonun hassas cilde uygun olmayabileceğini unutmamak önemlidir. Daha derin kırışıklıklar, melazma, derin izler ve koyu lekeler gibi ciddi cilt sorunlarınız varsa orta veya derin kimyasal peelingler uygun olmalıdır.

Sivilceniz varsa, mikrodermabrazyon, kabarık sivilce izlerinin tedavisinde daha etkili olabilir. Öte yandan, kimyasal peelingler çukur sivilce izlerinin görünümünü azaltmada daha çok işe yarar.

Kimyasal Peeling ve Mikrodermabrazyon Birlikte Yapılabilir mi?

Evet, kimyasal peeling ve mikrodermabrazyonu birlikte yapabilirsiniz. Bu ikisinin kombinasyonunun cildinizi derinlemesine temizlemek ve kırışıklıklar ve lekeler ile birlikte renk değişimini azaltmak için daha iyi çalıştığı düşünülmektedir. Bu kombinasyon, yağlı ve akne eğilimli cilde sahip kişiler için en iyisidir.

Sonuç

Kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon, cildinizi gençleştirmede eşit derecede etkilidir. Her iki tedavi de düzensiz tonu, koyu lekeleri, kırışıklıkları vb. Azaltarak cildin görünümünü iyileştirecektir. Ancak endişeniz artan yaşlanma belirtileriyle ilgiliyse, kolajen üretiminizi artırdığı için kimyasal soyma daha iyidir.

Mikrodermabrazyon, hiperpigmentasyon, lekeler ve erken yaşlanma belirtileri gibi daha hafif cilt sorunları için önerilir. Bu iki prosedür arasındaki farkları öğrenin ve cilt tipinize uygun doğru seçeneği seçin.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu