Sağlık

Limon Balsamı Çayının 9 İnanılmaz Sağlık Faydası

Çay sever misin Cevabınız evet ise, o zaman limon otu çayı denemelisiniz! İnanılmaz sağlık yararları ile bilinen bu ferahlatıcı çay bardağı stresi azaltır, uykuyu destekler ve cilt ve saç koşullarını iyileştirir.

Ve başka birçok faydası da var. Ne olduklarını bilmek ister misin? Okumaya devam edin!

Limon Balsamı Nedir?

Nane ailesine ait olan limon otu, duyularımızı yatıştırmasıyla bilinen bir bitkidir. Genel olarak sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve doktorlar ve uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen içeceklerden biridir. Avrupa kıtasına özgüdür ve bugün dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir. Size büyük ölçüde fayda sağlayabilecek uçucu yağlar ve elementler içerir.

Limon otu çayının en önemli faydaları, sadece sizin yararınız ve anlayışınız için bu makalede ayrıntılı olarak tartışılmıştır.

Limon Balsamı Çayının Faydaları

1. Uykusuzluğu Tedavi Eder:

Geceleri daha az uyuyan birini tanıyor musunuz? Bu siz veya arkadaşınızsa, lütfen sorunun çözümünün burada olduğunu bilin. Melisa çayı sadece daha iyi uyumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uykusuzluk çeken hastalara da yardımcı olur. Rahatlatıcı etkisi vücudunuzu kontrol altına alacak ve vücudunuzun ihtiyacı kadar uyumanızı sağlayacaktır.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, şerbetçiotu, limon otu ve diğer sakinleştirici bitkilerin kombinasyonu uykusuzluk semptomlarını önemli ölçüde azaltabilir (1).

2. Sindirimi İyileştirir:

Sindirim sürecini iyileştirmek için limon otu çayı günde iki defaya kadar alınabilir. Aynı zamanda gastrointestinal rahatsızlıkları da giderecek ve sindirim sistemini rahatlatacaktır. Ayrıca nane ve melisa çayı kombinasyonunu deneyebilirsiniz. Bu aslında sindirimi hızlandırır ve zamanında bağırsak hareketini sağlar.

3. Kaygıyı Azaltır:

Melisa çayı, sakinleştirici etkileriyle bilinir. Kaygıyı önemli ölçüde azaltacak ve kendinizi yenilenmiş ve rahatlamış hissetmenizi sağlayacaktır. Çok çabuk strese giren ve çalışan biriyseniz, limon otu çayı deneyin. Aslında, tarihsel olarak depresif bozukluklarla ilgilenmek ve sinir sistemini yatıştırmak için kullanılmıştır.

4. Dudak Yaralarını Tedavi Eder:

Limon balsamı ayrıca dudak yaralarına da iyi gelir. Aslında, limon balsamından yapılmış kremler kullanırsanız, ağız ve dudak çevresindeki enfeksiyon belirtilerini otomatik olarak azaltabilirsiniz.

5. Alzheimer Hastalığını Tedavi Eder:

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, limon çayı içmek Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabilir. Limon balsamı, Alzheimer hastaları arasında yatıştırıcı olabilir ve zihinsel işlevi iyileştirebilir.

6. Bağışıklığı Artırır:

Melisa çayında bulunan kafeik ve rosmarinik asit, bağışıklığınızı zaman içinde önemli ölçüde artıran antiviral ve antibakteriyel özellikler içerir. Aslında, herpes ve çeşitli semptomlarını tedavi ettiği bilinmektedir. Bunu sadece çay şeklinde içmekle kalmaz, aynı zamanda çözüm bulmak için kremler de sürebilirsiniz.

7. Antioksidan Bakımından Zengin:

Limon balsamı bol miktarda antioksidan içerir. Bu, kan dolaşımını temizler, göz sağlığınızı iyileştirir, cildinizi korur ve görünümünü iyileştirir. Hafıza ve duygudurum bozuklukları da limon otu yardımıyla giderilebilir.

8. Dönem Sorunları:

Adet sorunu olan birini tanıyor musunuz? Onlara limon otu çayından bahsedin. Kadınlarda gecikmiş menstrüasyonu tedavi eder ve uterine daha fazla kan akmasına izin verir, böylece adet döngünüz düzenlenir.

9. Emzirilen Bebeklerde Kolik Tedavisi:

Klinik deneylerden birine göre, kolikli anne sütüyle beslenen bebeklere rezene, limon otu ve papatya içeren belirli bir ürün verildi. Aynı durumdaki diğer hastalara göre haftada iki kez daha kısa süre servis edildi .

Limon Balsamı Çayı Nasıl Yapılır?

Evde limon otu çayı yapmak artık çok kolay. Aşağıda verilen adımları izleyin ve kendinize ferahlatıcı bir bardak yapacağınızdan emin olun!

Malzemeler:

  • Limon otu yaprakları
  • Su
  • Tencere
  • Bal / şeker / limon suyu

Adımlar:

  1. Melisa saplarını kesin ve karanlık bir alanda kurumasını ve soğumasını bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra ayırın ve bir kavanoza koyun.
  2. Şimdi bir tencerede biraz su kaynatın ve üzerine iki çay kaşığı limon otu ekleyin. Alevi düşük tutun. Çayın pişirilmesi 5 dakikadan uzun sürmemelidir.
  3. Ayrıca bal, şeker ve limon suyu gibi başka tatlar da ekleyebilirsiniz. Bu yemeğe daha fazla lezzet katacaktır.
  4. Limon otu çayının soğumasına da izin verebilirsiniz. Biraz buz ekleyin ve taze için.

Makaleyi okumaktan zevk aldınız mı? Daha önce limon otu çayı denediniz mi? Aşağıdaki yorum kutusuna fikirlerinizi ve deneyimlerinizi bize bildirin. Sizden haber almak isteriz!

Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu