Sağlık

Limonun Sağlığa Faydaları ve Besin Değerleri

Ah! Sıcak bir yaz gününde kim bir bardak soğuk limon suyundan hoşlanmaz ki? Sadece inanılmaz derecede ferahlatıcı bir içecek değil; limon o kadar çok besleyici özelliğe sahiptir ki, içeceğiniz aslında size sağlık artışı sağlar!

Limonlar yıllardır ortalıkta. Çiğ limonu çiğnemek arkadaşlar arasında eğlenceli bir zorluk olsa da, suya sıkıldığında tamamen farklı bir deneyim olabilir.

Limonlarla ilgili iyi haber, sağlık açısından birçok faydasının olmasıdır. Aslında, limonların gücü, James Lind’in limon ve portakalların iskorbüt denilen tıbbi bir rahatsızlığın (vücuttaki düşük C vitamini seviyelerinin neden olduğu) tedavisinde çok yararlı olduğunu keşfettiği 1700’lü yıllara dayanmaktadır.

Limonun Sağlık Faydaları

Burada limonların iyiliğiniz için neler yapabileceğine bir göz atacağız.

Limon Besin Değerleri:

Bir bardak limon suyu, günlük C vitamini ihtiyacınızın% 180’inden fazlasını sağlayabilir.

Ama hepsi bu kadar değil.

Kalorisi düşüktür, neredeyse hiç yağ içermez ve satılan meyve suları (şeker eklenmiş) ve alkolsüz içeceklere kıyasla çok daha sağlıklıdır.

Bu yüzden susadıysanız ve ferahlatıcı bir içeceğe ihtiyacınız varsa, bir bardak limonlu su alın.

Limonun Sağlık Faydaları:

Limonun birçok sağlık yararı vardır. Hastalıkları önleyebilir ve hatta çoğunu tedavi edebilirler. İşte bilmeniz gereken birkaç önemli limon faydası.

Limon yemenin çeşitli sağlık yararlarına dalmadan önce burada önemli bir gerçek var.

Limon C vitamini açısından zengindir, muhtemelen bunu zaten biliyorsunuzdur. Bununla birlikte, bilmeyebileceğiniz şey, soğuk algınlığının önlenmesi söz konusu olduğunda C vitamininin son derece önemli olduğudur. Virüsler her yerdedir ve çoğumuz burun akıntısı, öksürük, burun tıkanıklığı ve hatta baş ağrısına yatkındır. Bu sorunlar oldukça can sıkıcı olabilir ve viral enfeksiyonlar, bireylerin tedavi için doktorları ziyaret etmesinin en yaygın nedenleri olmaya devam etmektedir.

Düzenli olarak limon suyu tüketerek, soğuk algınlığı virüsüyle savaşmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu doğru miktarda C vitamini alabilirsiniz. Bu nedenle, burnunuzu çekmekten kendinizi alıkoymak istiyorsanız, düzenli olarak bir bardak limon suyu içmeye başlayın.

1. Limonun Beyne Faydaları:

İnme teşhisi yıkıcı olabilir. Bir kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilecek düzeyde bir sakatlığa yol açabilir.

Klinik çalışmalar, düzenli olarak narenciye tüketmenin felç gelişme riskini azaltabileceğini bulmuştur. Limonlar bu listeye dahildir. Turunçgiller, güçlü anti-enflamatuar etkilere sahip flavonoidler adı verilen koruyucu bir bileşik içerir.

Buna ek olarak, kan damarlarını da korurlar ve pıhtılardan ve kolesterol birikintilerinden uzak tutarlar.

Bu nedenle, inme riskinizi azaltmak istiyorsanız, günlük diyetinizde turunçgiller (limon dahil) bulundurun.

2. Limonun Cilde Faydaları:

Bu yazının ilerleyen kısımlarında, limonun yüze nasıl fayda sağladığını tartıştım. Özetle limon, kolajen oluşturmak için gerekli olan yüksek konsantrasyonlarda C vitamini içerir.

Bu yüzden ince çizgiler ve kırışıklıklar konusunda endişeleniyorsanız, bir bardak suya bir limon sıkın ve her gün tadını çıkarın.

3. Limonun Dişlere Faydaları:

Dişlerinizin sağlığı söz konusu olduğunda limonların birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

İyi bir ağız hijyeni sağlamak son derece önemlidir. Ağız boşluğu ile kalp arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Ağız boşluğunuz kötüyse, kalp hastalığı geliştirme şansınızı artırabilirsiniz.

Limon suyu, diş ağrısı olan bölgelere lokal olarak uygulandığında ağrı kesici etkilere sahip olabilir. Benzer şekilde, diş eti iltihabını azaltmada yardımcı olabilir. Bugünlerde limon suyu içeren diş macunları var. Limonun antibakteriyel özellikleri dişlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

4. Limonun Kalp İçin Faydaları:

Yüksek tansiyon, kalp krizi gelişiminde iyi bilinen bir risk faktörüdür. Halen yapılacak çok sayıda çalışma olsa da, birkaç çalışma düzenli olarak limon tüketmenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini buldu. Diğer bir deyişle, düzenli olarak limon suyu içiyorsanız (şeker eklenmemiş, dikkat edin!), Tansiyonunuzu çok daha etkili bir şekilde kontrol altında tutabilirsiniz.

Limonun yüksek tansiyon tedavisinde tek tedavi olarak kullanılamayacağını unutmayın. İlaçlar ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri de son derece önemlidir.

5. Limonun Yüze Faydaları:

Yüzümüzdeki cilt ve vücudumuzun geri kalanı farklı unsurlardan oluşur. Böyle bir element kolajendir. Kolajen cilde sıkılığını verir ve sağlıklı olduğunda ince çizgi ve kırışıklıkların oluşmasını engeller.

C vitamini, sağlıklı kolajenin önemli bir parçasıdır. Günlük önerilen miktarda C vitamini tüketirseniz, cildinizin ışıltılı ve parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. C vitamini açısından zengin olan limon, yüzünüzdeki cildi sağlıklı tutmanın harika bir yolu olabilir.

Bu arada, bu sadece asırlık halk hikayesi değil. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan klinik araştırmalar, düzenli olarak C vitamini alan kadınların daha genç görünen bir cilde sahip olduğunu göstermiştir.

Sağlıklı bir salataya limon suyu sıkın veya her gün sadece bir bardak limon suyu içip yüzünüzdeki cilde faydalı bir dünya yapabilirsiniz.

6. Limonun Kilo Vermeye Faydaları:

Kilo vermenin ilkeleri basittir – daha az kalori alın, daha fazla kalori yakın. Yüksek lifli yiyeceklerin mideyi doldurmaya yardımcı olduğu, gereksiz atıştırmayı ve dolayısıyla kilo alımını önlediği bulunmuştur.

Limon, pektin adı verilen bir bileşik içerir. Bu lif bileşiği midenizi büyük bir öğün yemiş gibi hissettirebilir ve kilo almanıza neden olacak sağlıksız yiyecekleri atıştırmanızı önleyecektir.

Saygın dergilerde yayınlanan klinik çalışmalar, limonların antioksidanlar olarak güçlü polifenoller içerdiğini, bu da vücut ağırlığını düşürebileceğini ve yüksek yağlı bir diyet tüketildiğinde kazanılan kilo miktarını azaltabileceğini bulmuştur. Bu çalışmalar farelerde yapılırken, klinik deneyler henüz yapılmamış olsa da, aynısının insanlar için de geçerli olabileceği anlaşılıyor. Bununla birlikte, her gün bir bardak limon suyu içmenin bir zararı yok gibi görünüyor.

İlgili Okuma: Ağırlığı Azaltmak için Kolay Ev Çözümleri

7. Limonun Sindirime Faydaları:

Hindistan’da ve dünyanın dört bir yanındaki birçok insan, bağırsak hareketlerinin iyi olmasına ve sindirimi iyileştirmesine yardımcı olmak için sabahları bir bardak ılık su içiyor. Benzer şekilde limonlu su içmek de Hindistan’da popüler bir uygulama gibi görünüyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da, ayurveda tıbbı sabahları bir bardak limon suyu içmenin sindirim sürecinizi başlatabileceğine ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanıza yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Bu, Hindistan’da limonların en bilinen sağlık yararlarından biri olmaya devam ediyor.

Limonun sağlık yararları çoktur. Bu kadar küçük bir meyve için gerçekten bir yumruk atıyor. Limonun faydalarını düzenli olarak şımartarak elde ettiğinizden emin olun.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu