Aktüel

Nem Cildinizi Nasıl Etkiler?

Yeni bir yere seyahat ettiğinizde cildinizde bir değişiklik fark ettiniz mi? Veya yeni bir sezonun başlangıcında? Eh, değişen nem seviyeleri yüzünden.

Saçınızın yanı sıra nem cildinizin sağlığını da derinden etkileyebilir. Bu nedenle, nem seviyelerinde her dalgalanma olduğunda, olumsuz etkileriyle mücadele etmeye hazırlıklı olun. Nasıl olduğunu merak ediyor musun?

Bu yazıda, nem seviyelerinin cildinizi nasıl etkilediğini ve genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için etkilerini nasıl en aza indirebileceğinizi anlatıyoruz.

Nem Cildinizi Nasıl Etkiler?

Nem, havada bulunan su damlacıklarının ölçümüdür. Cildinizin nemli ve kurak koşulların mükemmel bir dengesine ihtiyacı vardır. Aşırı nem veya çok azının cildiniz üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Örneğin, nem seviyesinin çok düşük olduğu yerlerde yaşıyorsanız, cildiniz muhtemelen kuru ve pullu hissedecektir. Öte yandan, nem seviyelerinin yüksek olduğu yerlerde yaşıyorsanız cildiniz akne ve kızarıklıklara meyilli olabilir.

1. Yüksek Nem

A. Aşırı Terleme

Nemin yaz mevsimini dayanılmaz kıldığını fark etmişsinizdir. Yer çok nemli olduğunda normal sıcaklık aşırı hissedilir. Yüksek sıcaklık ve nemin birleşimi sizi daha da fazla terletiyor. En kötü yanı, aşırı ısı nedeniyle ter buharlaşır ve nem cildinizde kalır ve kendinizi daha da kötü hissettirir.

B. Akne Kopması

Aşırı terleme, yüksek nemin yaygın bir sonucu olduğu için, beraberinde birçok cilt sorununu da beraberinde getirir. Böyle bir cilt sorunu sivilcelerdir. Terleme cilt gözeneklerini tıkayarak cildinde ağrılı şişliklere neden olur. Akne kızarıklık, kaşıntı ve rahatsızlığa neden olur. [1]

C. Anhidroz

Anhidroz, kişinin terleyemediği bir cilt rahatsızlığıdır. Böyle bir cilt durumu ABD’nin güneydoğusu ve Körfez Eyaleti gibi sıcak ve nemli yerlerde daha yaygındır. Aşırı çevresel nem nedeniyle cildinizin terleme yeteneği yavaş yavaş azalır. Ter buharlaşamadığında geride kalır ve ter kanallarını tıkar. Tıkanma cildinizin terlemesine izin vermez. Doğal olarak ter bezleri düzgün çalışmaz.

D. Isı Döküntüsü

Tıpkı sivilce gibi aşırı ısınma ve terleme de kızarıklıkların gelişmesine neden olur. Aşırı terleme nedeniyle ter kanallarınız kapandığında kızarıklıklar meydana gelir. Vücudunuzun her yerinde küçük kırmızı yumrular ortaya çıkar ve sizi kaşıntılı ve rahatsız hissettirir. [3]

su damlaları içinde kadın güzel temiz yüz bölümlerinden kolaj

2. Düşük Nem

A. Kuru Cilt

Düşük nem, havada nem eksikliği anlamına gelir ve bu aynı zamanda cildiniz için kötü bir durumdur. Her tür cildin yumuşak ve esnek olması için neme ihtiyacı vardır. Düşük nem, cildinizin doğal yağlarının tükenmesine neden olur. Nem eksikliği, onu aşırı derecede kuru ve pul pul yapar. Şiddetli kuru koşullarda, ciltte çatlama ve kanamayla da karşılaşabilirsiniz.

B.Alerji Belirtileri

Cilt alerjilerine yatkınsanız, düşük nemli hava onları daha da kötüleştirebilir. Nem seviyesi düştüğünde vücudunuzu kurutur. Burun geçişiniz de aşırı derecede kuru hale gelir. Alerji durumunda burnunuzda kanama olabilir. Burun kanaması da sinüs enfeksiyonuna yol açabilir.

Nem Etkileri Nedeniyle Diğer Sağlık Sorunları

A. Astım

Yüksek nem, astım hastaları için durumu kötüleştirir. Yüksek nemde hava nem nedeniyle ağırlaşır ve astımı olan kişiler nefes almakta güçlük çekebilir. Bu tür bir durum astım krizi geçirme olasılığını artırır.

B. Kıvırcık Saç

Dengesiz nemin diğer bir dezavantajı, saçınızın sağlığına zarar vererek kuru ve kıvırcık hale getirmesidir.

C. Isı Darbesi

Vücudunuzun uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalması nedeniyle aşırı ısınması veya terleme mekanizmanızın bozulması, sıcak çarpması adı verilen bir duruma neden olabilir. Vücudunuzun ısısı yükseldiğinde ve soğumadığında, bu da ısı yorgunluğuna neden olduğunda gerçekleşir. Isı bittikten sonra sıcak çarpması yaşayabilirsiniz. [4]

Nemli Havalarda Cildinize Nasıl Bakılır?

A. Cildinizi Tanımak

Cildinizi nemli havalardan korumak için cildinizi tanımakla başlayın. Cilt tipinizi anlamak, aşırı hava koşulları için ne tür önlemler almanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Farklı cilt tipleri için mevcut olan çok sayıda ürün arasından cilt tipinize en uygun olanı seçin. Bu şekilde cildinizi nemli havaya hazırlayabilirsiniz.

B. Cildinizi Temiz Tutun

Yağlı veya karma cilde sahip biriyseniz, nem kesinlikle cildinizin daha kötü hissetmesine neden olacak bir faktördür. Akne oluşumlarını veya diğer deri döküntülerini önlemek için cildinizi her zaman temiz tutmaya özen gösterin. Komedojenik olmayan bir temizleyici kullanın. Ayrıca sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa salisilik asit ve benzoil peroksit ile formüle edilmiş temizleyiciler kullanın.

C. Günlük Nemlendirin

Nemlendirici, nem seviyesinden bağımsız olarak bir zorunluluktur. Yüksek nem koşulları için cildinizi yumuşak ve nemli tutan yatıştırıcı hafif bir nemlendirici seçebilirsiniz. Nem oranı düşük yerlerde yaşıyorsanız cildiniz kurur ve kaşınır. Bu gibi durumlarda kuru ve donuk olmasını önlemek için vücut losyonu veya vücut yağı sürmek daha iyidir.

D. Güneş Kremi Kullanın

Hava durumu ne olursa olsun güneş kremi sürmek zorunludur. Cildinizi zararlı UV ışınlarından korumanın yanı sıra aşırı hava koşullarından korumanın en iyi yoludur. Güneşte dışarı çıktığınız her yere güneş kremi sürmeyi veya yüzme seansını tercih etmeyi unutmayın. Cilt tipinize uyan ve size maksimum fayda sağlayan bir güneş kremi seçin.

E. Bir Nemlendirici Deneyin

Evinizin ortamını kontrol etmek için bir nemlendirici alabilirsiniz. Bir nemlendirici, nemi atmosfere zorlayarak havanın hidrasyonunu dengelemeye yardımcı olacaktır. Çevrenizdeki ortamı kontrol edebiliyorsanız, cildinizi de kontrol edebilirsiniz. Nemlendiriciler, özellikle kış veya yaz aylarında son derece kullanışlıdır.

F.Haftalık Yüz Bakımı Yapın

Cilt gözeneklerinizi tıkanmamış, temiz ve yağ, ter ve ürün birikintilerinden arındırmak için haftalık yüz bakımı yapmayı seçin. Ayrıca, cildinizi ev yapımı kese veya kabartma tozu ile uygun şekilde pul pul dökün. Yüz buharı da cildinize çok iyi gelir. Aslında, pul pul dökülme işleminizden önce yüz buharını almak gözeneklerinizi açmanıza ve içeriden temizlemenize yardımcı olur. Cildinizdeki fazla yağı emmek için bir yüz maskesi de kullanabilirsiniz.

G. Sulu Kal

Sağlıklı bir cilt elde etmenin anahtarı hidrasyondur. Yeterli miktarda su içerek, dengeli beslenerek ve cildinizi içten nemlendiren ürünler kullanarak vücudunuzu yeterince nemlendirin.

Yüksek Nem Cildiniz İçin İyi mi?

  • Hem çok yüksek hem de çok düşük nem seviyeleri cildinize uygun değildir.
  • Cildiniz daha çok dengeli bir nem seviyesi tercih ediyor.
  • Aşırı yüksek nem, aşırı terleme, sivilce çıkması ve kızarıklık gibi sorunlara neden olabilir.
  • Dermatologlar, evinizin nem seviyesini bir nemlendirici kullanarak ayarlamanızı önerir.
  • Konforlu olması için nem seviyesini 40’ın üzerine, 50’nin altına ayarlayın.

İnsan Cildi İçin İdeal Nem Nedir?

İdeal nem seviyesi kişiden kişiye değişir. Yaş, genetik, cilt tipi, çevredeki çevre gibi birçok faktöre bağlıdır. Ancak dermatologlara göre insan derisinin ideal nem oranı% 30 ile% 50 arasındadır.

Sonuç

Cildiniz hem yüksek hem de düşük nemde birçok potansiyel sorundan geçebilir. Ancak çok az etki büyüktür ve kaçınılması zordur. Yine de zamanında önlem alırsanız her iki iklimde de cildinizi korumak daha kolay olacaktır. Cildiniz için en uygun ürünleri kullanın, nemlendiriciyi ayarlayın, cilt nemlendiricinizi koruyun ve hepiniz nem savaşıyla savaşmaya hazırsınız!

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu