Sağlık

Sabahları Eklemlerin Sertleşmesine Ne Sebep Olur?

Sabah Sert Eklemler - Bilmeniz Gereken Her Şey

Sağlıklı, kesintisiz bir gece uykusundan sonra sabah mutlulukla karşılanır. Peki ya mutluluk kısa sürerse? Sert eklemler kişinin tüm gün ruh halini bozar. Sırt, diz ve hatta ayaklarda sertlik yaşlı hastalarda sık görülen bir şikayettir. Yaşla birlikte kemikleri, kasları ve eklemleri iyi bir işbirliği yapmaz. Ancak eklem sertliğinin başka nedenleri de olabilir.

Sabahları Eklemlerin Sertleşmesine Ne Sebep Olur?

Dünya çapındaki ortopedi, sabahları eklem sertliğinin iki temel nedenini öne sürüyor. Onlar:

1. Osteoartrit (Yaşlanmaya Bağlı Yıpranma ve Yıpranma)

Kişi yaşlandığında kıkırdak yastığı kurumaya başlar. Bu, eklemdeki yağlamayı azaltır. Ayrıca yaşla birlikte salgılanan sinovyal sıvı azalır ve uyku sırasında kaslar ve tendonlar zayıflar. Bu, osteoartritin en yaygın nedenidir. 

2. Romatoid Artrit (Enflamasyon ve Şişlik)

Bazı insanlar için sertliğin yanı sıra eklemlerde ağrı, iltihaplanma ve şişme görülür. Bu romatoid artritin bir sonucu olabilir . RA, kronik inflamatuar bir otoimmün bozukluktur. 30 ila 60 yaşları arasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. RA’da bağışıklık sistemi, sertliğe ve ağrıya neden olan eklemlerin astarını etkiler. Tedavi edilmezse kemiği aşındırabilir ve hatta eklemleri deforme edebilir. 

Bilinen bu iki neden dışında sabahları eklem sertliğine neden olabilen başka nadir hastalıklar da vardır.

 • Lupus: Vücudun kendisine (organ ve dokulara) saldırdığı, doğası gereği kronik olan otoimmün bir hastalıktır. Lupus iyileştirilemez, ancak uygun tedavi ile kontrol altına alınabilir.
 • Bursit: Bursalar, bağın kemiğini ve eklemlerini tamponlayan sıvı dolu keselerdir. Bu keseler iltihaplandığında eklemlerde sertliğe neden olur. Bu çoğunlukla dirsek, kalça veya omuz gibi büyük eklemlerde olur.
 • Gut: Bu tipik olarak menopoz dönemindeki kadınlarda görülen bir artrit türüdür. Ani bir eklem sertliğine ve hassasiyetle ağrıya neden olur.
 • Kemik kanseri: Bu durum nadirdir, ancak kemik kanseri de kemiğin yakınında ağrı ve şişlikle birlikte sabahları eklem sertliğine neden olur.

Teşhis

Eklemin sabah sertliği, küçük bir ağrı bölümüdür. Kas ısındığında ve eklemler dikkatlice hareket ettirildiğinde bu semptomlar kaybolur ve kişi günlük rutinlerine geri dönebilir. RA durumunda, semptomların ve ağrının yatışması biraz zaman alır. Kişi bu tür semptomları günlük olarak yaşadığında, sertliğin gerçek nedenini belirlemek için bir ortopediyi ziyaret etmek ve kapsamlı bir tıbbi muayene yaptırmak daha iyidir.

Çözümler

Osteoartrit geri döndürülemez ancak ağrı yönetilebilir ve azaltılabilir. RA ve diğer nedenler aşağıdaki ipuçlarıyla yönetilebilir:

 • Güne ısınma egzersizleriyle başlayın
 • Yiyeceklere omega-3 yağ asidi dahil
 • Ağırlık yönetimi
 • Duşta sıcak bir banyo
 • Besleyici gıda 
 • Ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar 
 • Ağrılı eklemlere masaj yapmak

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu