Güzellik

Saç Tipinize Uygun Şampuan Nasıl Seçilir?

Süpermarketteki uzun şampuan ve saç kremi koridorunun önünde kendinizi kaybolmuş hissediyor musunuz? Anlıyoruz. Saç tipiniz için doğru seçimi bulmak, beyin terlemesine neden olabilir.

Gerçek şu ki, saçınız sizin kadar eşsizdir ve şampuanınızı seçmeye gelince ‘her şeye uyan tek bir çözüm’ yoktur. Bununla birlikte, saç tipinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemek kesinlikle saçınızı güzel, parlak ve sağlıklı kılanı seçmenize yardımcı olabilir.

Bu yazıda, mükemmel şampuanı seçebilmeniz için farklı saç tipleri ve ihtiyaçları hakkında bilmeniz gereken her şeyi sıraladık.

blank

Önemli Noktalar:

Saç Tipinize Uygun Şampuanı Seçmek

Şampuan muhtemelen saçınızda en sık kullanılan üründür. Bu nedenle, yelenizi yapmada veya kırmada çok önemli bir rol oynar. Yanlış bir şampuan seçimi saçınızın donuk ve cansız görünmesine neden olabilir.

Bu yüzden şampuan alışverişine gitmeden önce saçınız ve saç deriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız ve hangi tür şampuan size en uygun olacaktır. Mevcut saç profilinizi öğrenmek için SkinKraft’ın HairIDTM testini yapabilir ve saçınızın özel ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş ürünler sipariş edebilirsiniz.

1. Saç Derinizi Tanıyın

Taçınızın etkili bir şekilde temizlenmesi için şampuanınız öncelikle saç derinizin ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Lüks buklelerinizin kökleri kafa derisinin derinliklerine oturur. Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için mutlu bir saç derisine sahip olmalısınız. Örneğin, yağlı saç derisinin ucunda kuru saç telleri kombinasyonu varsa, saç derinize uygun bir şampuan alıp saçınızın uçlarını nemlendirmek için saç kremi kullanmalısınız.

A. Normal Saç Derisi İçin

Saç deriniz yağ bezlerinden doğru miktarda yağ içeriyorsa, normal bir kafa derisine sahip olan şanslı azınlıktan birisiniz. Normal bir saç derisinde genellikle kepek, aşırı kuruluk veya yağ birikimi yoktur. Yani endişelenecek çok şeyiniz yok. Dengeli bir deterjan ve bakım maddesi formülasyonuna sahip bir şampuan, kutsanmış sahipliğinizin ihtişamını korumanıza yardımcı olacaktır.

B.Yağlı Saç Derisi İçin

Günlük olarak farklı şampuanlarla yıkamanıza rağmen saç deriniz çok yağlı veya yağlı hissediyorsa, muhtemelen ara vermenin zamanı gelmiştir! Ayrıca, çok fazla yıkamanın kuruluğa neden olabileceğini ve bunun sonucunda saç derinizin daha fazla yağ salgılamasını sağlayabileceğini unutmayın. Bu nedenle, sizin için nasıl çalıştığını kontrol etmek için saç yıkamalarınız arasında bir veya iki gün boşluk bırakmayı deneyin. Yağlı bir saç derisi için şampuan seçerken bunları aklınızda tutmaya çalışın:

1. Etiketi okuyun Fazla yağla başa çıkmak için ‘hacim veren’, ‘güçlendirici’ veya ‘dengeleyici’ yazan şampuanları alın. Kıvırcık, kıvırcık saçlar için nemlendirici, nemlendirici şampuan veya şampuanlardan kaçının.

2. Doğru formülasyonu seçin

Fazla yağı gidermek için tasarlanmış nemlendirici olmayan formülasyonlar yağlı saç derileri için en iyi sonucu verir. Ayrıca derinlemesine temizlik için arada bir arındırıcı bir şampuanı deneyebilirsiniz. Ancak saç derinizin kuruluğunu veya tahrişini önlemek için ölçülü olarak kullanın.

3. İkiye katlayın

Daha iyi bir temizleme etkisi elde etmek için biri saç deriniz için, diğeri saçınızın uzunluğu için olmak üzere iki şampuan kombinasyonu kullanmayı deneyebilirsiniz.

4. Saç kremini boşaltın

Saç kreminin yağlı saç derinize ulaşmasına izin vermeyin. Kullanımını yalnızca orta şafttan saçınızın ucuna kadar sınırlayın.

C. Kuru Saç Derisi İçin

1. Saç deriniz kuru, kaşıntılı ve pul pul dökülme eğilimindeyse, yanlış bir şampuan seçimi sadece dertlerinize katkıda bulunacaktır. Saç derinizi sürekli kaşınma dürtüsünden kurtarmak ve daha fazla dökülmeye neden olmak için temizleyicinizi seçerken aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

2. Saç derinizin nemli kalmasını sağlamak için nemlendirmeyi, hidrasyonu teşvik eden veya elektriklenmeyi yatıştırmaya yardımcı olan nazik formülasyonları seçin.

3. Nemi tutmaya yardımcı olmak ve kuru saç derinizi rahatlatmak için çay ağacı yağı veya mentol içeren şampuanları deneyebilirsiniz.

4. Saç deriniz orta ila şiddetli kuruysa bir Nioxin şampuanı da deneyebilirsiniz.

5. Saç derinizi daha da kuru hale getirme eğiliminde oldukları için şampuanları hacimlendirmekten, kuvvetlendirmekten veya güçlendirmekten kaçının.

6. Sülfat içeren şampuanlardan uzak durmak en iyisidir çünkü bunlar hem saç derinizi hem de saçınızı çok kurutabilir. Tüm SkinKraft ürünlerinin sülfatsız olduğunu biliyor muydunuz?

vektör çizim insan saçı diyagram parçası

2. Saçınızı Tanıyın

Artık saç derinize iyi bakmanız için ipuçları aldığınıza göre, şampuanı seçerken saçınızın ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Piyasada belirli saç tiplerine ve bunların özel ihtiyaçlarına yönelik bir dizi farklı şampuan bulunmaktadır.

A.Kıvırcık saç şampuanı

Kıvırcık kilitler daha kuru tarafta olma eğilimindedir ve kolayca dolaşma eğilimindedir. Kıvrımı yatıştırmak için bileşenlerle derinlemesine nemlendirici veya nemlendirici bir şampuan, buklelerinizi güzel ve yönetilebilir tutmak için idealdir. Ayrıca çok hafif bir temizlik için deterjan içeren ve yüksek seviyede nemlendirme sunan temizleyici saç kremlerini deneyebilirsiniz.

B.Pürüzsüz, düz saç görünümü için şampuan

Bu şampuanlar nemlendiriciler ve yumuşatıcı maddeler açısından zengindirler, sadece nemi korumak için kütikülü kapatmaz, aynı zamanda uçup gitmeyi azaltmada da mükemmeldir.

C. Kuru, hasar görmüş veya kimyasal işlem görmüş saçlar için

Saçınızın uzunlukları doğal olarak kuru ve kırılgan olma eğiliminde olabilir. Veya, kimyasal işlemler kullanarak saçınızı boyadıysanız veya düzelttiyseniz, saçınız kirlilik veya ışık hasarı gibi streslere karşı daha hassas hale gelebilir ve bu nedenle hasara meyilli hale gelebilir.

Hasar görmüş saçlarınızı beslemek için proteinlerle güçlendirilmiş saç güçlendirici bir şampuanı tercih etmelisiniz. Soya özleri ve amino asitler, renkli saçlarınızı korumak için harikadır. Ayrıca renginizin kurumasını ve solmasını önlemek için sülfat içermeyen seçenekleri tercih ettiğinizden emin olun.

D. Hacim veren şampuan

Saç telleriniz çok inceyse, kolayca yağlı ve gevşeyecektir. Nazik, kremsi olmayan, hacim veren bir şampuan saçınıza ağırlık vermeden daha fazla vücut katacaktır. Hacim eklemek için PG-propil silantriol, hidrolize buğday proteini gibi içeriklere dikkat edin, ancak silikonlu ürünlerden kaçının.

E. Dengeleyici şampuanlar

Bu şampuanlar, saçınızın ve saç derinizin nem seviyelerini eşitlemek için tasarlanmıştır. Örneğin, saç deriniz yağlı ve yağlı olabilirken, teller kuru olabilir veya uçları bölünmüş olabilir. Dengeleyici şampuanlar, saçınızın kuru, hasarlı kısımlarındaki nemi onarmak ve eski haline getirmek için proteinler, vitaminler ve nemlendirici maddeler (karite yağı veya aloe vera jeli gibi) ile birlikte kiri ve kiri durulamak için etkili temizleyiciler içerir.

F.Kepek önleyici şampuanlar

Kepek, hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın bir endişe nedenidir. Kuru kış aylarında biraz pullanma normal olabilirken, piyasada bulunan kepek önleyici şampuanların kullanımıyla bu durum ortadan kalkmalıdır.

Ancak, gitmeyi reddeden inatçı kepekleriniz varsa, en iyisi bir dermatoloğa danışmaktır. Dermatoloğunuz kepeğinizin altında yatan nedeni teşhis edebilir ve uygun tedavi seçenekleri önerebilir.

G. Kuru şampuanlar

Bu, hareket halindeyken saçınızı tazelemek için harika bir seçenektir. Kuru şampuanlar saç tellerinizden fazla yağı emerek hacim kazandırır ve şekillendirmeyi kolaylaştırır. Ancak tahrişi önlemek için kuru şampuanı kafa derisinden ve saç köklerinden 5-6 inç uzağa püskürtmeyi unutmayın. Ayrıca şampuan adı verilmiş olsalar bile bunların temizleyici olmadığını ve 2 ila 3 günden fazla saçınızda bırakılmaması gerektiğini unutmayın. Başınızdaki yağ ve diğer kalıntılardan düzenli aralıklarla kurtulmak için saçınızı ıslak bir şampuanla yıkayın.

krem, losyon, şampuan, jel, balsam ve saç kremi içeren gradyan tasarımlı gerçekçi kozmetik şişeler

Şampuanınızı Değiştirmeniz Gereken İşaretler

Bugünlerde çoğu iyi şampuan, belirli saç endişeleri için tasarlanmıştır. Saçınızın dokusunu veya yapısını değiştiren birkaç neden olabilir. Örneğin saçlarınız farklı mevsimlerde veya yaşlandıkça farklı davranabilir. Aşağıdaki işaretlerden bazılarını fark ederseniz, şampuan seçiminizi yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz:

  • Saçınız eskisinden daha kıvırcıklaşır veya daha karışık veya yönetilemez hale gelir. Bu, saçınızın yeterince nem almadığının veya şampuanınızın doğal yağlarından saçınızı sıyırdığının bir işareti olabilir.
  • Saçınız istenilen hacim veya parlaklıktan yoksundur. Saçınız düzenli yıkama ve bakımdan sonra bile donuk ve gevşekse, şampuanınız işini doğru yapmıyor olabilir. Saçınızın ihtiyacına göre hacim kazandıran veya güçlendiren bir formüle geçmelisiniz.
  • Saçınızın dokusunda, orijinalinden daha yağlı veya kuru hale gelmesi gibi istenmeyen bir değişiklik var. Değişen ortam ya da hava koşullarında saçlarınızın kaymasını suçlayabilirsiniz ancak şampuanınızı saatin ihtiyacına göre ayarlamanız gerekecektir.
  • Kafanızdaki kepek geçmez veya daha agresif bir şekilde geri gelir. Saçınızda kepeğe neden olan mantarın şampuanınızdaki antifungal maddeye dirençli hale geldiğinin bir işareti olabilir. Doktorunuzdan alternatif bir kepek önleyici şampuan seçeneği istemelisiniz.

Şampuanınızı Sık Sık Değiştirmek İyi mi?

Saçınızın şampuanınızdaki bileşenlere alışabileceği ve şampuanınızı sık sık değiştirmek harika saçlara sahip olmanın anahtarı olan bir ebe hikayesi var. Bu efsanenin arkasında kesinlikle hiçbir bilimsel dayanak yoktur. Saçınız harika geliyorsa ve belirli bir saç sorununuz yoksa, en sevdiğiniz şampuanı değiştirmek için hiçbir neden yoktur.

Aksine, şampuanın sık sık değiştirilmesi size yarardan çok zarar verebilir. İlk olarak, saçınızın belirli bir ürüne alışma şansı olmayacak, bu da söz konusu formülasyonun sizin için işe yarayıp yaramadığına karar vermenize olanak tanıyor. İkincisi, ara sıra daha meraklı bir versiyona geçme arayışınızda, saç tipinize uymayan bir şampuan kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle, saçınızda istenmeyen değişiklikler fark etmediğiniz sürece saçınız için en iyi olan şampuanı kullanmak en iyisidir.

Sarma

Saçınızı doğru şampuanla yıkamak, saç bakımı rutininizin en önemli kısımlarından biridir. Şampuanlar sadece saç tellerinize etki etmez, saç derinizi de etkiler. Bu nedenle hangi tip saç ve saç derisine sahip olduğunuzu belirlemeli ve şampuanınızı buna göre seçmelisiniz. Özel saç endişelerinizi gidermek için piyasada çok çeşitli şampuanlar ve saç kremleri bulunmaktadır. En iyi şampuan seçimi için kendiniz bilinçli bir seçim yapabilir veya bir uzmana danışabilirsiniz.

Cildinizi Bilerek Başlayın

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu