Sağlık

Sigara ve Ağız Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tütün kullanmak ağzınız dahil tüm vücudunuza zarar verir. Diş eti hastalığı için en büyük tehlike faktörlerinden biridir. Tütün kullanımının endikasyonları arasında diş etlerinin çekilmesi, kalıcı korkunç nefes ve yeniden renklenen veya kaybedilen dişler bulunur. Bazen ağız kanseri gibi ciddi sorunları tespit etmek zor olabilir.

Sigaraya Hayır Deyin

Dişlerinizi kaybetmek, sigara ve diğer tütün ürünlerinin korkunç sağlık etkilerinden biri olabilir. Sigara içenler, içmeyenlere göre dişlerinde daha fazla tartar üretirler, bu da periodontal (diş eti) hastalığına neden olabilir.

Sigara Dişlerinizi Nasıl Etkiler?

Çoğu insan şu anda sigara içmenin sağlıkları için kötü olduğunun farkındadır. Çeşitli klinik sorunlara ve ara sıra ölümcül hastalıklara neden olabilir. Her halükarda, birçok kişi sigaranın ağızlarına, diş etlerine ve dişlerine verdiği zararı anlamıyor.

Sigara içmek diş lekelenmesine, diş eti hastalığına, diş boşluğuna ve daha aşırı durumlarda ağız kanserine neden olabilir.

Ne zaman bir sigara yakıp o ilk nefesi verdiğinizde, muhtemelen bir sigaranın dişlerinizi nasıl etkileyeceğini düşünmüyorsunuzdur. Sigara içmek genel olarak dişlerinizin hem görünümünü hem de sağlığını etkiler.

Sigara içmenin neden olabileceği diş problemlerinden bazıları şunlardır:

 • Ağız kokusu
 • Ağzın üst kısmındaki tükrük organı açıklıklarının tahrişi
 • Diş boyama
 • Dişlerde plak ve tartar oluşumunu artırır
 • Çene içinde artan kemik kaybı
 • Artan lökoplaki tehlikesi, ağız içinde beyaz lekeler
 • Diş talihsizliğinin ana kaynağı olan diş eti hastalığına neden olma tehlikesinin artması
 • Diş çekimi, periodontal tedavi veya ağızdan tıbbi prosedürle ilgili prosedürün ertelenmesi
 • Dental implant yöntemlerinin daha düşük başarı hızı
 • Ağız kanseri yaratma tehlikesi artmıştır.

Dişeti Hastalığı Nedir?

Diş eti rahatsızlığı, diş etlerinizin altına giren mikroorganizmalarla (mikroplar) başlar. Mikropların uzun süre dişlerinizde kalması ihtimaline karşı plak (film) ve tartar (katılaşmış plak) tabakaları oluşur. Bu gelişme, diş eti iltihabı adı verilen erken diş eti enfeksiyonuna neden olur.

Diş eti hastalığı

Diş eti hastalığının bozulduğu noktada diş etleriniz dişlerinizden ve lekelenen yapı boşluklarından uzaklaşabilir. Bu, aynı şekilde periodontitis adı verilen ciddi bir diş eti hastalığıdır. Dişlerinizi sabit tutan kemik ve doku ayrılabilir ve dişleriniz gevşeyebilir ve çekilmesi gerekir.

Dişeti Hastalığının Belirtileri

 1. Kırmızı veya şiş diş etleri
 2. Hassas veya süzülen diş etleri
 3. Zor ısırma
 4. Serbest dişler
 5. Hassas dişler
 6. Dişlerinizden uzaklaşan diş etleri

Sigara ve Dişeti Hastalığı İlişkisi

Diş eti rahatsızlığı, yetişkinlerde diş talihsizliğinin arkasındaki en yaygın bilinen açıklamalardan biridir ve sigara, önemli bir katkıda bulunan unsurdur. Sigara içenlerde diş eti rahatsızlığı daha hızlı ilerler. Daha sonra, sigara içenler düzenli olarak dişlerini kaybederler, ancak diş gömme teknikleri sigara içmeyenlere göre daha az verimlidir.

 • Sakız hastalığı ve sigara içmeyen biri için iki kat daha fazla tehlike var.
 • Ne kadar çok sigara içerseniz, diş eti hastalığı için tehlikeniz o kadar belirgindir.
 • Ne kadar çok sigara içerseniz, diş eti hastalığı için tehlikeniz o kadar belirgindir.
 • Diş eti hastalığı ilaçları, sigara içen kişiler için de işe yaramayabilir.

Harika diş alışkanlıklarıyla diş eti enfeksiyonunu atlatmaya yardımcı olabilirsiniz. Diş hekiminizin ofisinde olağan temizlik ve her gün diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak erken diş eti rahatsızlığının (diş eti iltihabı) tedavisine yardımcı olabilir.

Önleme Tedavi
 • Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın.
 • Dişeti çizgisinin altında derinlemesine temizlik.
 • Plakları gidermek için düzenli olarak diş ipi kullanın.
 • Çözüm gargara veya ilaç.
 • Muayeneler ve uzman temizlikleri için rutin olarak bir diş hekimine görünün.
 • Diş etlerinin altındaki tartarı ortadan kaldırmak için tıbbi prosedür.
 • Sigara içmemeye çalışın. Sigara içiyorsanız, bırakın.
 • Periodontitis nedeniyle kaybedilen kemiği veya diş etlerini onarmaya yardımcı olan tıbbi prosedür.

Not: Sigara içiyorsanız veya tükürük tütün kullanıyorsanız, bırakmak diş etlerinizin tedaviden sonra iyileşmesini sağlayacaktır.

Dişlerinizden Sigara Lekesi Nasıl Giderilir?

Tütün dumanındaki katran ve nikotin dişlerinizde leke bırakabilir. Bu sadece yeniden renklenmeyi engellemekle kalmaz, ayrıca diş eti hastalığına karşı da koruma sağlar. Dişlerinizin görünümünü iyileştirmek için günde en az iki kez fırçalamak önemlidir.

Duman Lekelerini Giderin

Daha iyi sonuçlar için aşağıdaki Malzemeleri kullanın

 • Aktifleştirilmiş odun kömürü
 • Hidrojen peroksit
 • Karbonat
 • Zerdeçal
 • Hindistancevizi yağı

Sigara Lekelerini Gideren Diş Beyazlatıcılar

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak duman lekelerini önlemenize yardımcı olabilir. Bu durumda, muhtemelen diş parlatma maddelerine ihtiyacınız olacak. Bu şeyler yüzeyin altındaki lekeleri silebilir ve dişlerinizin varlığını iyileştirebilir.

Yine de, bu şeyler muhtemelen dişlerinizi tamamen beyazlamayacak. Yeniden renklendirme gerçeğine bağlı olarak, dişlerdeki nikotin lekelerini çıkarmak için yetenekli dişlerin aydınlatılmasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu, muayenehanede diş aydınlatma tedavisi, evde yapılan dişler ışıklandırma tedavisi veya daha fazla topraklanmış leke çıkarma için her ikisini de içerir. Yetenekli dişler aydınlansın ya da almasın, yeniden renkleri atsa da, sigara içmeye devam ederseniz sonuçlar geri dönmeyecektir. Her yıl ilaç tedavisi görmeniz gerekebilir.

Sigara içmeye hayır demek Ağız Sağlığınızı iyileştirir mi?

Uzun süre sigara içmiş olsanız da içmeseniz de, sigarayı bırakmak ağız refahınızı artırabilir ve diş eti kontaminasyonu ve diş sıkıntısı olasılığını azaltabilir.

Bir değerlendirmede, araştırmacılar çalışmalarını sigara içen ve bir yıldan uzun süredir sürekli diş eti hastalığı olan 49 kişi üzerinde yaptılar. Bu kişilere nikotin replasman tedavisi, ilaç ve teşvik yoluyla sigarayı bırakma konusunda yardım edildi. Yıllık çalışmadan sonra, bireylerin yaklaşık beşte biri sigarayı bıraktı. Ağız refahlarında temel gelişmelere dikkat ettiler.

Sigarayı bırakmanın diş eti kontaminasyonunun başlaması ve gelişmesi tehdidini azalttığını gösteren daha fazla denetim yapılmıştır. Sigara içenler, sigara içmeyenlere göre kemik sıkıntısı ve periodontal hastalık riski yaklaşık yüzde 80 daha yüksektir.

Sigarayı bırakmak sadece dişlerinizden emin olmanızı sağlamaz. Ayrıca şunların olasılığını da azaltır:

 • Ağız kanseri
 • Akciğer enfeksiyonu
 • Koroner hastalık
 • Diğer tıbbi sorunlar

Sigara içmek bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve ayrıca vücudunuzun hastalığa karşı savaşmasını zorlaştırır. Sigara içmek ayrıca dişlerinizin zayıflamasına ve diş kaybına neden olur.

Sigarayı Bırakmanın ve Ağız Sağlığını İyileştirmenin Pratik Yolları

1. Tetikleyicilerden Kaçının

Başkalarına sigara içerken eşlik etmek arzularınızı artırabilir. Sigara içme eğiliminde olduğunuz insanlardan ve bölgelerden önemli bir iyi yolu korumak için cesur bir çaba gösterin. Sigara içmeyi teşvik etmeyen yerlerde dolaşmaya çalışın ve zamanınızın çoğunu bu yerlerde geçirin.

2. Boş Zamanınızda Meşgul Olun

Dahil olmak ve yönlendirilmek benzer şekilde arzularınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Eğer bir sigara içmeye ikna olursanız, kendinizi tamamen farklı egzersizlere bırakın ve iyi konsantre olun, bu da beyninizin her seferinde yalnızca bir şeye odaklanmasına yardımcı olur.

3. Nikotin Replasman Tedavisi

Bir nikotin bandı veya kemiren nikotin sakızı kullanmak, özlemleri azaltabilir ve sigara içmenin yanlış tanıtılmasını durdurmayı daha az zorlaştırabilir. Chantix gibi sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ürünler kullanın.

4. Neden Durduğunuzu Kendinize Hatırlatın

Herkesin durmak için bir motivasyonu vardır. Bazılarının genel refahlarını iyileştirmesi gerekiyor. Diğerleri bunu aileleri için yapıyor. Belki de bir kenara para koyman gerekiyor. Bu, ikna edici motivasyonların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Sonunda aydınlanmanız durumunda, kendinizi kırbaçlamayın veya durdurmanın zor olduğunu düşünmeyin.

Sigara içmek ağız sağlığınızı olumsuz etkileyebilir, diş eti kontaminasyonu, diş kaybı, ağız enfeksiyonu ve ağız kokusu tehlikenizi artırabilir. Dişlerinize sunabileceğiniz en iyi hediye sigarayı bırakmaktır.

Henüz bırakmaya hazır olmayan bireyler, günde en az iki kez fırçalamanızı ve diş ipi kullanmanızı sağlayarak dişlerini sağlıklı tutmayı başarabilirler. Diş hekiminizi yılda en az iki kez ziyaret ettiğinizden ve diş eti hastalıkları ve diş lekeleri ile mücadele için tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu