Sağlık

Sirkadiyen Ritim Bozukluklarını Anlamak

Tüm bitkiler ve hayvanlar, açlıktan uykuya kadar çeşitli vücut süreçlerini belirleyen ve sirkadiyen ritim olarak bilinen yerleşik bir biyolojik saate sahiptir. Bu, 24 saatlik günlük döngü ile yakından bağlantılıdır ve büyük ölçüde güneş ışığı, sıcaklık, hava durumu vb. Gibi dış faktörlerden etkilenir. Farklı insanların ritimleri farklı şekilde ayarlanır, bu da bazı insanların neden erken kalkmayı sevdiğini ve bazılarının daha aktif olduğunu açıklar. sonraki saatler. Bununla birlikte, belirli bir süre boyunca, bu döngü bozulabilir ve her kişi için oluşturulmuş kalıpların değişmesine neden olabilir.

Sirkadiyen Ritim Bozukluklarını Anlamak

Çoğu sirkadiyen ritim bozukluğu, değişen uyku düzenleriyle tanımlanır, ancak yeme ve enerji seviyeleri açısından başka farklılıklar olabilir. Bir kişinin uyuması için, dış ışık ile vücudun uyku-uyanma döngüsü arasında bir ilişki vardır. Bu vücut saati, hem iç hem de dış olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilir.

  1. İç faktörler, değişen uyku fazı sendromunu içerebilirken, dış faktörler jet gecikmesini ve vardiyalı çalışmayı içerebilir. Dahili olanların belirlenmesi zor olabilir ve düzeltilmesi için zaman gerekebilir.
  2. Dış etkenler genellikle kısa ömürlüdür ve kolayca düzeltilir.

Aşağıdakiler üç yaygın sirkadiyen ritim bozukluğudur:

  • Jet gecikme bozukluğu: Bu, insanlar önemli saat dilimi farklılıklarına sahip yerlere seyahat ettiğinde olur. Doğuya doğru kayma, batıya doğru kaymadan daha fazla rahatsızlığa neden olur.
  • Vardiyalı çalışma bozukluğu: Bu, insanlar çalışma programları sırasında genellikle vardiyaları değiştirdiklerinde olur.
  • Değişen uyku fazı döngüleri: Uyku fazı sendromu gecikmiş veya ilerlemiş olabilir. Geciken kişilerde, insanlar geç uyurlar (genellikle sabah erken saatlerde) ve geç kalkarlar (11 veya 12). İleri evrelerde insanlar genellikle erken uyur ve erken kalkar. Bu yaşlı insanlarda yaygındır.

Semptomlar

Sirkadiyen ritim bozukluğu olan çoğu insan, uzun bir uyku döngüsünden sonra bile dinlenmiş hissetmedikleri kesintili uyku ile başvurur. Uykuya dalma ve zamanında uyanma güçlüğü diğer şikayetlerdir. Bu, enerji seviyelerinin azalmasına, asabiyete, baş ağrısına, azalmış üretkenliğe, mide rahatsızlıklarına (değişen beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak) ve uyanma saatlerinde kafa karışıklığına yol açar. Sosyal ve aile yaşamları da bozulabilir.

Tedavi

Sorunun ciddiyetine bağlı olarak farklı tedaviler kullanılacaktır. Jet gecikmesi ve vardiyalı çalışma bozuklukları geçicidir ve düzeltilmesi kolaydır. Değişen uyku evreleri için aşağıdakiler kullanılabilir.

1. Davranış terapisi

  • İleri evreye sahip kişilerde, odalar ışıklar ve televizyon ekranları ile daha uzun saatler boyunca aydınlık tutulmalıdır. Bu, uykuyu ertelemeye yardımcı olabilir.
  • Gecikmiş fazı olanlarda, uykuya geçilebilmesi için odaların daha erken karartılması gerekir.

2. Melatonin ve benzodiazepinler gibi ilaçlar uykuyu düzenlemeye yardımcı olabilir.

3. Modafinil, özellikle gece vardiyasında çalışanlarda uyanıklığı iyileştirmek ve uyanıklığı azaltmak için kullanılabilir.

Bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin bir uyku günlüğü tutmaları gerekir, böylece kesin model belirlenir ve buna göre yönetilir ve tedavi edilir. Semptomlar daha şiddetli hale gelirse doktora başvurmanız önerilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu