Aktüel

Yağlı Saç Derisine ve Kuru Saç Uçlarına Sahip Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Yağlı bir saç deriniz ve kuru, hasarlı saç uçlarınız mı var? Bu sinir bozucu sorundan muzdaripseniz, saçınıza bakmak zor görünebilir. Bununla birlikte, bu durum birçokları için oldukça yaygın olduğundan, bu konuda yalnız olmadığınızı hatırlamak yardımcı olabilir.

Yağlı saç derisi ve kuru uçlar, saç deriniz aşırı miktarda sebum yağı ürettiğinde ortaya çıkar. Bu bir yandan saçlarınızın köklerini yağlı ve yağlı hale getirirken diğer yandan saç uçlarınız nem eksikliğinden dolayı kuru ve hasarlı kalır.

Bunun neden olmasının temel nedenini anlamak, durumu tedavi etmenize yardımcı olabilir. Bu tür saç sorunları ile başa çıkmak için bilmeniz gereken her şeyi derliyoruz.

Yağlı Saç Derisine ve Kuru Saç Uçlarına Sahip Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Yağlı saç derisine ve kuru saç uçlarına sahip bir karma saç türünüz olup olmadığını belirlemek için aşağıdakileri yapın.

  • Saçınızı şampuan ve saç kremi kullanarak uygun şekilde yıkayın. Saç kökleriniz yıkandıktan sonra 1-2 gün içinde yağlı hissediyorsa ve saç uçları kırılgan ve kuru hissediyorsa, o zaman kesinlikle yağlı saç derisi ve kuru saç uçlarının bir kombinasyonuna sahip olursunuz.
  • Yakın zamanda saçınızı boyadıysanız veya beyazlattıysanız, karma saç da elde edebilirsiniz.
  • Yağlı bir saç derisi kolayca kirlenir ve kaşınır. Kuru saç uçlarında da kırık uçlar yaşayabilirsiniz.

Yağlı Saç Derisine ve Kuru Saç Uçlarına Ne Sebep Olur?

Yağlı kökler sebum yağının aşırı üretimi nedeniyle meydana gelirken, aşırı sebum yağı salgılanmasının nedeni çok sayıda olabilir. Yağlı saç derisine katkıda bulunan birkaç ana faktörü listeledik.

1. Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit, kaşıntılı ve iltihaplı bir kafa derisi yaşayacağınız yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Saç derisi pembeleşecek ve pullu olacak ve etkilenen bölgeler aşırı sebum yağı üretecektir. Ekstra sebum yağı kepeğe neden olur. Bu cilt rahatsızlığı nedeniyle beyaz kepek lekeleri yaşayabilirsiniz. Seboreik dermatit, otoimmün hastalıkların bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Durumunuz şiddetliyse, bir doktorla kontrol yaptırmanızı öneririz. [1]

2. Egzama / Sedef hastalığı

Yağlı saç derinizden çeşitli cilt koşulları sorumlu olsa da, yaygın olarak bilinen iki cilt hastalığı egzama ve sedef hastalığıdır. Her iki durumda da kafa deriniz pullu ve kırmızı olur. Saçınızın kökü aşırı yağlı görünüyor. Saç deriniz mumlu ve hatta kabarmış hissedebilir. [2]

3. Genetik

Genleriniz, fiziksel özelliklerinizin çoğunu belirler. Aile üyenizin benzer bir özelliği varsa yağlı bir saç derisine sahip olabilirsiniz. Genleriniz ayrıca saç dokunuzu ve kalınlığınızı da etkileyebilir. İnce ve ince saçlı kişiler, kuru saçlı yağlı saç derisine daha yatkındır.

4. Akne

Çoğunuz alnınızda sivilce yaşamış olabilirsiniz. Alın aknesi, yağlı bir saç derisinin tam olarak bir nedeni olmasa da, kesinlikle kafa derinizin fazladan sebum yağı ürettiğinin bir işaretidir. Sebum yağı cilt gözeneklerinizin içinde kaldığında, kırmızı kaşıntılı yumruların geliştiği görülür.

sarışın kadın, ile, tarak, fırçalıyor, çok uzun, dağınık, saçları

5. Aşırı Yıkama

Yukarıdaki nedenler yağlı bir saç derisine neden olurken, aşırı yıkama kuru saç uçlarına neden olabilir. Her gün şampuan kullanmak saçınız için iyi değildir. Şampuan saç derisini temizlerken kiri ve tozu düzgün bir şekilde temizlerken aşırı yıkama zararlı olabilir. Saç tellerinizden doğal yağı çıkaracak ve saç uçlarınızın kurumasını sağlayacaktır.

6. Güneşe Maruz Kalma

UVA ve UVB ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak saçınızı etkileyebilir ve aşırı derecede kurumasına neden olabilir. Güneş ışığı, saç telinizin dış tabakası olan kütikülü parçalar. Bu saç renginin solmasına ve kuruluğa neden olur [3].

7. Isıtma Araçları

Saçı şekillendirmek için ısıtma saç aletlerini kullanmak günümüzde çok yaygındır. Ancak stilinize ne kadar güzel bakarsanız bakın, aletlerin etkisi asla iyi değildir. Saça zarar vererek kırılmaya daha yatkın ve kuru hale getirir. [4]

8. Hava Koşulları

Aşırı hava koşullarının da saçınız üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Çok fazla ısı veya soğuk saçınızı kuru ve kırılgan hale getirir. [5]

Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları Nasıl Kontrol Edilir?

1. Saçınızın gereksinimlerini anlayabilmek için saçınızı tanımakla başlayın. Saçınızın tam olarak neye ihtiyacı olduğunu öğrendikten sonra, saç sorunlarınızı çözmenin yarısına geldiniz.

2. Karma saç tipinize uygun saç ürünlerini seçin. Şampuan ve saç kreminin hem yağlı saç derinize hem de kuru saç uçlarınıza hizmet ettiğinden emin olun.

3 Parabenler, silikonlar, sentetik kokular, sülfatlar, kömür katranları gibi zararlı içerikli ürünler kullanmaktan kaçının.

4. Doğal malzemelerden ve doğal yağlardan yapılmış ürünler almaya çalışın. Saç tipiniz ne olursa olsun, doğal ürünler her zaman saçınızın sağlığının korunmasına yardımcı olur.

5. Birçoğu, şampuan markalarınızın sunduğu aynı saç kremini kullanmanızı önerebilir. Ancak zorunlu değildir. Saçınızın yağ dengesini koruyacak ve saç uçlarını kuru uçlardan koruyacak nemlendirici bir saç kremi alın.

6. Genel sağlığınızı korumak için daha iyi bir diyet yapın. İçten sağlıklıysanız, doğal olarak saç büyümenizi hızlandıracak ve sorunların çoğunu çözecektir. Proteinle zenginleştirilmiş yiyecekleri ekleyin. Ayrıca, bu yumuşak saç tellerini elde etmek için düzenli diyetinizde çinko, magnezyum ve biotin bulunduğundan emin olun.

7. Saç uçlarınızın zarar gördüğünü ve ürünlerle tedavi edilemeyeceğini hissettiğinizde saçınızı düzeltin.

8. Ölü cilt hücrelerinden, ekstra sebum yağından ve kirden kurtulmak için saç derinizi pul pul dökmek için saç derisi ovucu kullanın.

Yağlı Saç Derinize ve Kuru Saç Uçlarınıza Nasıl Bakmalısınız?

1. Çoğu kişi yağlı saçları fırçalamanın hasara neden olabileceğine inanır, ancak bu doğru değildir. Aslında yağlı saç derinizi fırçalarsanız, doğal yağın saça eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olabilir.

2. Kendinize, fırçalarken saç diplerinize zarar vermeyecek bir saç fırçası alın. Yaban domuzu kıllı fırçalar, yağı kilitlerinize eşit olarak dağıtmak için en uygun olanıdır. Kılların yumuşak ve esnek olduğundan emin olun.

3. Saçınızın sağlığı, saçınızı nasıl fırçaladığınıza da bağlıdır. Uzmanlar, saçınızı fırçalarken sürekli vuruşlar yapmanız gerektiğini söylüyor. Yağı saç derinizden kilitlerinize dağıtmanıza yardımcı olacaktır.

4. Yağlı saç derisi nedeniyle saçınızı her gün şampuanlıyorsanız, sadece ihtiyaç duyulan yerde saç derisini yıkamak isteyebilirsiniz. Bu şekilde aşırı yıkama nedeniyle kuru uçlarınız daha kuru olmaz.

5. Aşırı yıkama ciddi hasara neden olabileceğinden bunun yerine kuru şampuan kullanabilirsiniz. Kuru şampuan hem saçınızı temizler hem de saçınızın hacmini artırır.

6. Nemli kalması için saçınıza yağ ile masaj yapın. Bu özellikle kuru uçlarınız için etkili olacaktır.

7. Saç düzleştirici, saç maşası veya saç kurutma makinesi gibi ısıtma araçları kullanmaktan kaçının.

Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları İçin Ürünler Nasıl Seçilir?

  • Öncelikle sülfat, paraben, denatüre alkoller, sentetik kokular, formaldehit, kömür katranı, silikonlar, ftalatlar gibi kimyasal bazlı içeriklerle dolu saç ürünlerinden kurtulun.
  • Doğal içerikler sunan ve doğal yağlardan yapılmış saç ürünlerini seçin.
  • Saçınız için hafif bir şampuan ve nemlendirici saç kremi seçin. Saçınız bu şekilde nemli ve temiz kalacaktır.
  • Karma saçlar için özel olarak yapılmış bir saç maskesi alın. Silikon içermeyen kil saç maskesine gidebilirsiniz.
  • Saç derinizi temizleyecek ve depolanan ölü deri hücrelerini, kiri ve kirleticileri temizleyecek bir saç fırçası seçin.

Sarma

Yağlı saç derisi ve kuru saç uçları, tedavisi zor görünen bir kombinasyondur. Bu tip karma saçlara sahip kişiler, saç tiplerini bilme ve buna göre ürün seçme konusunda genellikle belirsizlikle karşılaşırlar. Bununla birlikte, birkaç alışkanlığı değiştirmek ve ürünleri akıllıca seçmek, zorlukların üstesinden gelmenize ve güzel saçları korumanıza yardımcı olabilir.

Cildinizi Bilerek Başlayın

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu