Sağlık

Nimes Combo Jel Ne İşe Yarar?

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), üriner sistemde böbrekler, mesane, üretra ve üreteri içeren bakteriyel bir enfeksiyondur. Dişiler idrar yolu enfeksiyonlarına daha duyarlı olma eğilimindeyken, erkekler de bu enfeksiyonlara yakalanabilir. İdrar yolu enfeksiyonları oldukça sık görülür ve tüm enfeksiyonların neredeyse% 25’ini oluşturur.

İdrar yolu enfeksiyonları düpedüz rahatsız edici olabilir. İki kişi aynı değildir, bu nedenle herkes aynı semptomları yaşamaz. Bununla birlikte, semptomlar her bireye göre değişebilse de, bir İYE’nin en yaygın semptomlarından bazıları şunları içerir:

 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Sık idrara çıkma dürtüsü
 • İdrarda kan
 • Güçlü kokulu idrar
 • Bulutlu idrar

İdrar yolu enfeksiyonlarına ne sebep olur?

İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanmanın birçok yolu vardır. Yaşam tarzı ve genel sağlık kesinlikle katkıda bulunan faktörlerdir, ancak kullandığınız kişisel ürünlerin veya giydiğiniz kıyafetlerin türü bile sizi daha duyarlı hale getirebilir. İdrar yolu enfeksiyonlarına katkıda bulunabilecek en yaygın faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Cinsel aktivite
 • Kötü hijyen
 • Antibiyotik kullanımı
 • Diyabet
 • Mesaneyi tamamen boşaltmamak
 • Tampon veya spermisit kullanmak
 • Kabızlık
 • Uzun süre dar veya ıslak giysiler giymek

İdrar yolu enfeksiyonunuz varsa ne yapmalısınız?

İdrar yolu enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, bir enfeksiyon olup olmadığını doğrulamak için doktorunuza görünmelisiniz. Test sonuçları İYE geçirdiğinizi doğrularsa, doktorunuz büyük olasılıkla size bir antibiyotik yazacaktır.

İnternette idrar yolu enfeksiyonları için faydalı olabilecek veya olmayabilecek birçok sözde ev ilaçları da vardır. Bununla birlikte, seçtiğiniz tedavi yöntemlerinden bağımsız olarak, enfeksiyondan iyileşirken vücudunuzu desteklemenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı basit şeyler vardır. Bunlardan bazıları şunları içerir:

genç kadın, içen su, cam

 • Bol su içmek
 • Kaliteli bir probiyotik almak
 • Bol uyumak
 • İyi hijyen uygulamak
 • Uzun süre dar veya ıslak giysiler giymemek
 • Tampon ve spermisit kullanımından kaçınmak
 • İlişkiden sonra idrar yapma

İYE için en önemli Yağlar nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu ile uğraşırken faydalı olabilecek bir dizi uçucu yağ vardır. En yaygın İYE türleri kadınları etkiler ve sıklıkla E. coli bakterisinden kaynaklanır. Bu nedenle, özellikle E. coli’ye ve diğer bakteri türlerine karşı antibakteriyel olan uçucu yağları seçmek önemlidir. Ağrı veya genel hastalık duygularıyla uğraşırken faydalı olabilecek esansiyel yağları seçmek de iyi bir fikirdir.

Aşağıda, her bir yağın kendine özgü terapötik özelliklerine göre idrar yolu enfeksiyonu için en iyi 6 uçucu yağ seçtim.

1. Kekik

Kekik esansiyel yağı, UTI için açık ara en iyi uçucu yağlardan biridir. Kekik, güçlü antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Genel olarak enfeksiyon veya hastalıkla uğraşıyorsanız, elinizde bulundurmanız gereken harika bir uçucu yağdır, ancak E. coli’nin neden olduğu bir idrar yolu enfeksiyonu ile uğraşırken özellikle yararlı olacaktır. 2012’de yapılan bir araştırma, kekik esansiyel yağının E. coli bakterisine karşı aktif olduğunu ve büyümesini engellediğini buldu.

Kekik etkili bir antibakteriyel olmasının yanı sıra analjezik (ağrı giderici) özellikler de içerir. 7 Bununla birlikte, gücü nedeniyle kekik, küçük çocuklar veya hamile veya emziren kadınların etrafında kullanılmamalıdır. Ek olarak, bilinen bir cilt hassaslaştırıcıdır ve topikal olarak kullanıldığında, cilt tahrişini önlemek için uygun şekilde seyreltilmelidir.

2. Karanfil

rustik masa örtüsü üzerinde uçucu yağ şişesinin yanında karanfil tomurcukları

Karanfil, güçlü antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahip başka bir uçucu yağdır. Genellikle hastalıklarla savaşmak için kullanılır ve aslında, tanınmış uçucu yağ şirketlerinin mikropla mücadele karışımlarının çoğunda önemli bir bileşendir. 2016 yılında yapılan bir araştırma, karanfil uçucu yağının antibiyotiğe dirençli E. coli izolatlarına karşı güçlü engelleme ve öldürme özellikleri gösterdiğini buldu.

Karanfil ayrıca ağrı giderici özellikler içerir ve sıklıkla kas veya eklem ağrısı için formülasyonlarda kullanılır. Karanfil, etkisi nedeniyle küçük çocukların yanında kullanılmamalıdır. Kekik gibi, karanfil de bir cilt hassaslaştırıcıdır ve topikal kullanımdan önce uygun şekilde seyreltilmelidir.

3. Tarçın yaprağı

Hem kekik hem de karanfil gibi tarçın esansiyel yağı da antibakteriyel, antiviral ve antifungaldir. Ayrıca, yukarıda belirtilen mikropla mücadele karışımlarında ana bileşen olarak kendini sık sık bulur, bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu için en iyi uçucu yağlardan biri olması şaşırtıcı olmamalıdır. Araştırmalar, tarçında bulunan ana bileşenin E. coli bakterileri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.

Tarçın ayrıca ağrı giderici özellikler içerir ve çok çeşitli hastalıklar ve enfeksiyonlarla uğraşırken faydalıdır. Tarçın yaprağı başka bir güçlü uçucu yağdır ve küçük çocukların yanında kullanılmamalıdır. Ayrıca, cilt hassasiyeti potansiyeli nedeniyle, cilt tahrişini önlemek için tarçın her zaman topikal kullanımdan önce uygun şekilde seyreltilmelidir.

4. Lavanta

lavanta yağı şişesinin arkasındaki lavanta çiçekleri

Lavanta, birçok nedenden dolayı idrar yolu enfeksiyonu ile uğraşıyorsanız, elinizde bulundurmanız gereken faydalı bir uçucu yağdır. Lavanta sadece sakinleştirici değil, aynı zamanda antibakteriyel ve sinerjik özelliklere de sahiptir. Bu, onu İYE’ler için formüle edilmiş karışımlar için çok uygun hale getirir.

Lavanta yalnızca diğer yağların antibakteriyel etkilerine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda sakin ve dinlendirici bir ortam sağlamaya da yardımcı olabilir. Rahatsızlık yaşıyorsanız veya enfeksiyon nedeniyle uyumakta güçlük çekiyorsanız bu özellikle faydalı olabilir.

Ek olarak, 2015 yılında yapılan bir araştırma, lavantanın anti-enflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahip olduğunu, bu da onu ağrı ve iltihaplanmaya neden olan hastalıklar veya enfeksiyonlarla başa çıkmak için mükemmel bir seçenek haline getirdiğini buldu. Ayrıca lavanta, hemen hemen herkesin kullanması güvenli olan yumuşak bir yağdır.

5. Limon

Limon, herhangi bir hastalıkla uğraşırken elinizin altında olması gereken harika bir uçucu yağdır. Hastalık ve enfeksiyonla mücadelede harika olmasını sağlayan güçlü antibakteriyel ve antiseptik özellikler içerir. Anti-mikrop karışımlarının yanı sıra doğal temizlik formülasyonlarında da bir başka önemli bileşendir.

Ek olarak, taze narenciye aroması tazelenmiş ve enerji dolu hissetmenize yardımcı olabilir; bu, özellikle hastaysanız ve kendin gibi hissetmiyorsanız faydalıdır. Limonun fototoksik bir esansiyel yağ olduğunu ve topikal olarak uygulandığında güneşe maruz kalmasından kaçınılması ve düşük seyreltmeler kullanılması gerektiğini unutmayın.

6. Okaliptüs

Masanın üzerine okaliptüs uçucu yağı ve taze okaliptüs yaprakları

Okaliptüs esansiyel yağı, hastalıklarla mücadele formülasyonlarında sıklıkla kullanılır ve aynı zamanda İYE için en iyi esansiyel yağlardan biridir. Mentol benzeri aroması, solunum yolu hastalıklarıyla savaşmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalıdır.

Lavanta ayrıca ağrı giderici ve güçlü antibakteriyel özellikler içerir. Aslında, 2016’da yapılan bir araştırma, okaliptüs uçucu yağının, test edilen E. coli dahil olmak üzere tüm bakterilere karşı önleyici bir etkiye sahip olduğunu buldu. Bu enfeksiyon E. coli neden olmasa bile, idrar yolu enfeksiyonları ile uğraşırken kullanmak için harika bir seçenek yapar.

Okaliptüs genellikle mikropla mücadele ve hastalıkla mücadele karışımlarında bulunur. Ancak yüksek 1, 8-Cineole içeriği nedeniyle küçük çocukların etrafında kullanılmamalıdır.

 

İdrar yolu enfeksiyonu için difüzör karışımları

Yaygın uçucu yağlar, terapötik özelliklerini güvenli bir şekilde kullanmanın harika bir yoludur. Seyreltme miktarları ve cilt hassasiyeti konusunda endişelenmenize gerek kalmadan olağanüstü etkilerini hala deneyimleyeceksiniz. Bu karışımlardan herhangi biriyle, tercihlerinize uygun uçucu yağları ikame etmekten çekinmeyin.

UTI difüzör karışımı # 1

 • 1 damla kekik esansiyel yağı
 • 2 damla karanfil veya tarçın yağı
 • 4 damla limon esansiyel yağı

Yukarıdaki uçucu yağları birleştirin ve difüzörünüzün talimatlarına göre toplam miktarı ayarlayın.

difüzöre uçucu yağlar eklemek

UTI difüzör karışımı # 2

 • 1 damla tarçın yağı
 • 2 damla okaliptüs yağı
 • 4 damla lavanta esansiyel yağı

Yukarıdaki uçucu yağları birleştirin ve difüzörünüzün talimatlarına göre toplam miktarı ayarlayın.

İYE ile mücadeleye yardımcı olmak için uçucu yağlar kullanın

İdrar yolu enfeksiyonları oldukça yaygın bir olay olsa da, bu enfeksiyonlara sahip olduğunuzda sadece tahammül etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Esansiyel yağlar sadece enfeksiyonla mücadelede yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda rahatsızlık duygularının yanı sıra genel hastalık duygularına da yardımcı olabilir.

Uçucu yağlar, İYE’ler için bütünsel ve geleneksel tedavilere harika bir katkı sağlar ve yayıldıklarında kullanımı inanılmaz derecede kolay ve güvenlidir. Bu nedenle, kendinizi bir idrar yolu enfeksiyonunun rahatsız edici semptomlarıyla baş ederken bulursanız, uçucu yağları denemeyi düşünmelisiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: E Vitamininin Cilt, Saç, Sağlık İçin 11 Potansiyel Faydası | Kadın Post Blog| Güzellik, Sağlık ve Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu